Kurşunlu Köylüsü Açlık Grevine Son Verdi

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi Kurşunlu Köyü’nde, maden çıkarma sahasındaki ağaç katliamı ve heyelan riskine karşı açlık grevi yapan Bülent Özüren, Çanakkale Valiliği ile görüşmesinin ardından açlık grevini sonlandırdı.

22 gündür açlık grevini sürdüren Bülent Özüren, greve başladığı ilk günden itibaren TTB ve Çanakkale Tabip Odası Hekimleri tarafından takip edildi.

Çanakkale Tabip Odası ve Çanakkale Çevre Platformu tarafından düzenlenen basın toplantısında konuşan Bülent Özüren,  “Sesimizi duyurduğumuz için mutluyuz. Biz bundan sonra Ağı Dağı'nda da beraber olacağız, çadırlarımız hazır, daha toplamadık. Eğer bu duyarlılığı gösterirsek, bizden sonra gelecek nesillere Kazdağları’nı bırakma imkanımız var, bunun bilincindeyiz” dedi.

Özüren sözlerini şöyle sürdürdü:  “Bizim özünde Kurşunlu'da bireysel başlayan mücadelemiz, köyümüzün ve çevremizden, özellikle de Çanakkale Çevre Platformu'ndan inanılmaz destek aldı. 22'nci günde devlete sesimizi duyarabildik. Bu maden politikası ne yazık ki özellikle Kazdağları'nda inanılmaz yaralar açıyor. Kurban Bayramı'nda kasaba vekalet verilir ve kasap o vekalet ile kurban keser. Ben burada hükümetin halkından vekalet aldığını zannetmiyorum, bu kadar kurban kesiyorlar. Kurban ettiler çevremizi, doğamızı. Halkın desteği olmadan böyle bir şeyin yapılabilmesinin yanlışlığı apaçık ortada”.

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Naci Hasanefendi ise basın toplantısında yaptığı konuşmada, Kazdağları’nın, özellikleri altın madencilerin saldırısı altında olduğuna dikkat çekerek, “Bu saldırı sadece Çanakkale’yi değil, Türkiye de yaşayan tüm insanları endişelendirmektedir” dedi.

Naci Hasanefendi, Çanakkale Tabip Odası’nın direnişin bundan sonraki aşamalarında da Kurşunlu köylülerinin yanında yer alacağını söyledi.