Batman Demokrasi Platformu Özcan Temel Cinayetinin Faillerinin Bulunmasını İstedi

Bileşenleri arasında Batman Tabip Odası’nın da bulunduğu Batman Demokrasi Platformu , Özcan Temel cinayetinin faillerinin bulunması için kitlesel basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasına TTB Merkez Konseyi üyeleri Dr. Osman Öztürk, Dr. Zülfükar Cebe, Batman Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Demir ve Batman Tabip Odası üyeleri de katıldı.

Özcan Temel, geçtiğimiz Cumartesi günü Batman’da HÜDA PAR yanlısı olduğu belirtilen kişilerce uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmiş; saldırı olayı, Hizbullah’ın bölgede doksanlı yıllarda işlediği faili meçhul cinayetleri akla getirerek tedirginliğe ve endişelere yol açmıştı.

Basın açıklamasında Eğitim-Sen Batman Şube Başkanı Bülent Hatun’dan sonra TTB ve Taksim Dayanışması adına söz alan Merkez Konseyi üyesi  Dr. Osman Öztürk konuşmasına Özcan Temel’in ailesi, arkadaşları, tüm Batman’lılar ve Kürt halkına başsağlığı dileyerek başladı.

Özcan Temel’in öldürülmesinin çok üzücü, çok acı ve çok tehlikeli olduğunu belirten Öztürk, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu ülkede sekiz aydır dağlarda gençler öldürülmüyor diye seviniyorduk. Evet,son  sekiz aydır bu ülkenin dağlarında gençler öldürülmüyor ama son dört aydır şehirlerinde, sokaklarında, meydanlarında sekiz gencimiz öldürüldü. İstanbul’da Mehmet Ayvalıtaş, Antakya’da Abdullah Cömert, Ankara’da Ethem Sarısülük, Eskişehir’de Ali İsmail Korkmaz, Lice’de Medeni Yıldırım, gene Antakya’da Ahmet Atakan, gene İstanbul’da Hasan Ferit Gedik ve son olarak Batman’da Özcan Temel öldürüldü.

Son dört ayda sekiz gencimiz öldürüldü ama katilleri bulunmadı. Biz katilleri de, onların sırtlarını sıvazlayanları da tanıyoruz.

Haziran ayından bu yana bu ülkenin dört bir yanında milyonlarca  insan ağacına, parkına, yaşam biçimine, özgürlüklerine sahip çıkıyor; AKP’nin baskılarına, şiddetine, diktatörlük girişimlerine karşı mücadele ediyor.

Katillerin amacının bu milyonlarca insanı korkutmak, yıldırmak, susturmak olduğunu biliyoruz.

Ama biz; korkmayacağız, yılmayacağız, susmayacağız ve katilleri de, onların sırtlarını sıvazlayanları da affetmeyeceğiz.”

Öztürk’ün ardından, Batman Demokrasi Platformu adına hazırlanan basın açıklaması SES Şube Başkanı Esat Altunışık tarafından okundu ve açıklamaya katılanlar Özcan Temel’in vurulduğu yere yürüyerek karanfiller bıraktı.

Türk Tabipleri Birliği
Merkez Konseyi