Bu da Oldu: Hekim Olmayan Başhekim

altTürkiye’de öyle olaylar oluyor ki, hepimize “daha neler göreceğiz” dedirtiyor.

Bunlara son örnek geçtiğimiz hafta Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliği’ne hekim olmayan bir başhekimin atanmasıyla yaşandı. Bu hastanede görev yapan yüzün üzerinde öğretim üyesi meslektaşımız varken Rektörlüğün başhekimliğe “mevzuata uygun” gerekçesiyle hekim olmayan bir öğretim üyesini getirmesi şaşkınlık ve öfke yarattı. “Mevzuata uygunluk” tartışması bir yana, tanımlanan görevlerin niteliği ve ayrıca başhekimin hekim olmasının doğallığı ortadayken böylesi bir idari tasarrufa gidilmesi kamuoyundan yoğun tepki çekti.

Konuyu yakından takip eden Türk Tabipleri Birliği dava açma hazırlıklarına başladı. Bu süreçte 11 Ekim 2013 günü Başhekim olarak görevlendirilen Doç. Dr. Recep Özmerdivenli’nin kamuoyundaki tepkiler üzerine istifa ettiği, yerine Psikiyatri Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Adnan Özçetin’in görevlendirildiği haberi geldi.

Sevinsek mi bilemiyoruz. Böylesi bir yönetim anlayışını kabul etmiyor, bu ülkede idari görevlerde bulunanları hekimlik mesleğine ve sağlık alanının son derece önemli özelliklerine hürmete davet ediyoruz.

Türk Tabipleri Birliği
Merkez Konseyi