Suriye’deki Savaş Bizi de Yaktı

altBugün saat 13.45 dolaylarında Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde  bomba yüklü araçların patlaması sonucu 20 civarında (kimi kaynaklara göre 40) ölü ve 100 civarında yaralı (birçoğu ağır) olduğu bilgisi tarafımıza ulaşmıştır.

 

 

 

BASINA VE KAMUOYUNA

Suriye’deki  Savaş Bizi de  Yaktı

İçimiz yanıyor.

Bugün saat 13.45 dolaylarında Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde  bomba yüklü araçların patlaması sonucu 20 civarında (kimi kaynaklara göre 40) ölü ve 100 civarında yaralı (birçoğu ağır) olduğu bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Bu saldırı hiçbir şekilde bizler  tarafından kabul edilemez. İnsanlığın vardığı bu şiddet ortamı, bu saldırganlık hoş görülemez.

Ne yazık ki, Hükümetin Ortadoğu’yu dizayn etmeye yönelik dış politikası yaşanan bu elim olayın zeminini hazırlamaktadır. Komşularla sıfır sorun politikasıyla yola çıkılmış,ancak sıfır komşulu bir sürece girilmiştir. Ortadoğu halkları kendi demokrasi mücadelelerini kendileri vermelidir. Ülkemizde bu kavganın bir tarafı asla olmamalıdır.

Savaş önce köprüleri vurur. Bölgedeki halklar arasındaki gönül köprülerini yıkmaya dönük bu saldırıyı kınadığımızı ve faillerinin de bir an önce tespit edilerek cezalandırılmalarını beklediğimizi tüm kamuoyu ile paylaşırız.

Türk Tabipleri Birliği
Merkez Konseyi

Güney İlleri Tabip Odaları
(Adana, Gaziantep-Kilis, Hatay, Kahramanmaraş, Mersin, Şanlıurfa Tabip Odaları)

 

Fotoğraf: Milliyet