1 Mayıs’ta İşçi ve Emekçilere Gazlı Devlet Saldırısı

altBASIN AÇIKLAMASI

1 Mayıs 2013

1 Mayıs"ta İşçi ve Emekçilere Gazlı Devlet Saldırısı

1 Mayıs İşçi Sınıfının Birlik Mücadele Ve Dayanışma Günü"nü İstanbul Taksim Meydanı"nda kutlamak isteyen işçi ve emekçilere, güvenlik güçleri tarafından yoğun kimyasal gazlar kullanılarak müdahale edilmiştir. Polisin gördüğü en ufak topluluğa yoğun gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etmesi sonucunda çok sayıda kişi gazdan etkilenmiş ve hastaneye kaldırılmıştır.

Ülkemizde toplumsal olaylarda kullanılan kimyasal gazlar ne yazık ki halka, hak arayanlara karşı kullanılan bir silaha dönüşmüştür ve ölümcül sonuçlar doğurduğu   bilinmektedir. Ülkemizde kimyasal gaz kullanımları nedeniyle yoğun maruziyete bağlı ölüm olguları gerçekleşmiştir. 

Biber gazları ve göz yaşartıcı bombalar kimyasal silahlardır ve insan sağlığına olan olumsuz etkileri üzerine çok sayıda rapor bulunmaktadır. Bu gazların insan sağlığına ölüme kadar varan ciddi zararlar verdiğini ve hiçbir durumda kullanılmaması gerektiğini defalarca açıkladık. 

İstanbul"da 1 Mayıs"ı kutlamak isteyen işçi ve emekçilere yapılan gaz bombalı saldırıları  kınıyor, kimyasal gazların kullanılmasında sorumluluğu olan her kademeden görevlinin vücut bütünlüğünü ihlalden ve ölüme sebep olmaktan soruşturulması ve cezalandırılmasını istiyoruz. 

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ
MERKEZ KONSEYİ