Türk Oftalmoloji Derneği’nden Açıklama

altTürk Oftalmoloji Derneği ,Tunceli Devlet Hastanesi Acil Servisi"nde görevli Dr. Ayşe İdil Çakmak’ın 11 Nisan 2013 tarihinde bir hasta yakının sözlü ve fiziksel şiddetine maruz kalması ile ilgili açıklama yaptı.

Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı Süleyman Kaynak tarafından yapılan açıklamada, “Dünyanın en eski ve en kutsal insani ilişkisi olan hasta hekim ilişkisi, mevcut sağlık sorunlarının nedeni sanki hekimlermiş gibi, hekimler hedef gösterilerek ciddi bir krize sokulmuştur” denilerek, hekime yönelik şiddet kınandı.

Değerli Meslektaşlarım,

T.C. Sağlık Bakanlığı Tunceli Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Sayın Op. Dr. Ayşe İdil Çakmak bir hasta yakınının sözlü ve fiziki saldırısına uğramış ve 5 günlük iş görmezlik raporu almıştır.

Ben, sevgili meslektaşımızın kendisiyle konuştum. Çocuk hastanın gözüne cam temizleme sıvısı kaçması sonucu hasta sahibi tarafından acil servise getirilmiş, burada ilk müdahalesi yapıldıktan sonra, göz polikliniğine yönlendirilmiştir. Diğer göz hekimi Dr. Mumcu, hastayı poliklinikte bakarken poliklinikten ayrılıp hastane başhekimliğine gitmekte olan meslektaşımız, hasta sahibi tarafından takip edilerek, başhekimlikte darp edilmiştir.

Olayın gelişim sürecinde, hiçbir hizmet aksaması veya gecikmesi söz konusu değildir. Meslektaşımız, hastanenin idari mekanında darp edilmiştir. Dolayısı ile artık, hekimlerin saldırıya uğraması, herhangi bir gerekçeye dayanmaksızın,  gerekçesiz  ve  idari mekanlarda  bile  çok kolay olmaktadır ve hekimler,  gerçekten, farkında olmadıkları bazı nedenlerle bile çok kolay bir şekilde kendilerine saldırı amaçlı olarak ulaşılabilen “ hedef insanlar “ haline gelmişlerdir.

Meslektaşlarımız 6 – 7 yıllık tıp fakültesi sonrasında, zorunlu hizmet ve askerlik gibi devlet görevleri yanı sıra 4-5 yıllık ihtisas süreci ertesinde yine zorunlu hizmet için ülkemizin her tarafında inanılmaz bir çaba ve emekle hizmet etmektedirler. Bu kadar büyük bir birikimin hor görülmesi ve aşağılanması, hekimlerimizin şiddetin hedefi haline gelmesi asla kabul edilemez. Dünyanın en eski ve en kutsal insani ilişkisi olan hasta hekim ilişkisi, mevcut sağlık sorunlarının nedeni sanki hekimlermiş gibi, hekimler hedef gösterilerek ciddi bir krize sokulmuştur.

Bu saldırıyı ŞİDDETLE KINARIZ.

Türk Oftalmoloji Derneği olarak, değerli meslektaşımız, Sayın Ayşe İdil Çakmak’ın tüm adli işlemlerini ve giderlerini üstleneceğiz ve konuyu gerek basın, gerekse Sağlık Bakanlığı ve TTB nezdinde de değerlendirmeye alıp, bu tür olayların önlenmesi yönünde gerekli girişimlere katkıda bulunacağız.

Sevgili meslektaşımıza geçmiş olsun diyoruz.

Saygı ve sevgilerimizle.

Süleyman Kaynak

TOD Genel Başkanı