Dev Sağlık-İş Üyeleri Serbest Bırakıldı

alt

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde 23 Ocak günü gözaltına alınan Dev Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun da aralarında bulunduğu 27 işçi serbest bırakıldı.

Yeni çıkartılan "Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası" ile taşeron şirketlere bağlı olarak çalışan işçilerin sendika hakkının ortadan kaldırılmasını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde protesto eden, Dev Sağlık-İş Sendikası üyeleri gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan sendika üyeleri bugün (24 Ocak) serbest bırakıldı.

Dev Sağlık-İş üyesi işçiler 23 Ocak’ta Meclis Dikmen Kapısı önünde toplanarak "Sendika hakkımızı taşerona ve Çalışma Bakanlığı"nın bürokrasisine teslim etmeyeceğiz" pankartı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önüne yürümüştü. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile görüşmek isteyen işçilere izin verilmemiş, işçiler bunun üzerine Bakanlık önüne çadır kurarak bekleyişe geçmişti. Polisin işçilere saldırmasının ardından Dev Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun da aralarında bulunduğu 27 işçi yaka paça gözaltına alınmıştı. Gözaltılar sağlık meslek örgütleri ve tabip odaları tarafından İstanbul, Ankara ve Adana’da yapılan eylemlerle protesto edilmişti.