ODTÜ Bu Ülkenin Aydınlık Yüzüdür

alt18 Aralık 2012 tarihinde binlerce polis, çok sayıda zırhlı araç, ses ve gaz bombaları eşliğinde Recep Tayyip Erdoğan ODTÜ"ye geldi.

İktidarın ülkeyi büyük bir NATO üssüne çeviren savaş politikalarını eleştiren öğrencilerin yürüyüş talebi, polis tarafından gaz bombaları ve tazyikli su ile engellendi. Üniversiteyi kelimenin tam anlamıyla savaş alanına dönüştüren kolluk güçlerinin orantısız güç kullandığı hükümet yetkililerince de itiraf edilmiş olmasına rağmen, takip eden gün öğrencilerden 26"sı evlerinden yaka paça göz altına alındı, olaylarda 5 öğrenci yaralandı, bir öğrenci başına isabet eden gaz bombası nedeniyle beyin kanaması geçirdi. ODTÜ Rektörlüğü tarafından yapılan açıklamada "Üniversite yönetimi olarak, şiddet içermeyen, başkalarının özgürlüğünü kısıtlamayan, eğitim-araştırma faaliyetlerimizi engellemeyen ve çevreye zarar vermeyen protestoları özgürlük ortamının parçası olarak görüyoruz. " cümlelerine yer verildi. ODTÜ Rektörlüğü"nün kampüste yaşanan şiddetin sorumlusu olarak polisi işaret ettiği açıklaması bazı üniversitelerin rektörleri tarafından "okunmadan imzalanan sipariş metinler" ile kınandı.

İşte son bir haftadır ODTÜ"lüler "ileri demokrasi"yi böyle yaşadı.

Üniversiteler bilimin üretildiği, insanların sorgulamaktan, düşünmekten ve düşüncelerini ifade etmekten korkmadığı yerlerdir, aydınlık zihinlerin yuvasıdır. ODTÜ ülkemizdeki üniversiteler arasında geleneği ve bilimsel niteliği açısından en üst seviyelerde yer almaktadır. AKP"nin üniversiteleri iktidarın arka bahçesi yapmak hayalinin tutmayacağı bir yerdir. Boyun eğmeyen aydınlık insanların birarada üniversitelerine sahip çıktığı bir eğitim kurumudur. ODTÜ"lü öğrenciler de bu anlayıştan gelen değerli hocaların yetiştirdiği bilim insanı olma yolunda ilerleyen gençlerdir.

Bu öğretim elemanlarının ve öğrencilerinin bilime ve ülkelerine faydaları küçük düşürücü yorumlarla karalanamaz. ODTÜ öğretim elemanları, öğrencileri ve emekçileri; polis şiddetini ve kınama mektuplarını değil, ülkenin tüm aydınları ve ilerici kurumları tarafından takdir edilmeyi hak etmektedir.

ODTÜ"de yaşanan polis şiddetini kınadığımızı belirtir; ODTÜ rektörlüğü, öğretim elemanları, öğrenci ve emekçilerine dayanışma duygularımızı iletiriz.

Saygılarımızla,

Türk Tabipleri Birliği
Merkez Konseyi