TTB, Adalet Bakanlığı’ndan, açlık grevleri hakkında görüşme talep etti


altTTB Merkez Konseyi, 15 Ekim 2012 tarihinde Adalet Bakanlığı’na bir yazı göndererek, 12 Eylül 2012’den bu yana çeşitli cezaevlerinde süren açlık grevleriyle ilgili görüşme talep etti. TTB’den Adalet Bakanlığı’na gönderilen yazıda; “Muayene birimlerimize cezaevi ziyaretleri için gerekli izinlerin ivedi verilmesi ve çok geç olmadan kamu vicdanını yaralayan bu sürece dair Bakanlığınız ile beraber yapabileceklerimizin gözden geçirilmesi hususunda bir görüşmenin yararlı olacağına inanıyoruz” denildi.

Basına sınırlı yansıyan bilgilere göre 12 Eylül 2012’den beri çeşitli cezaevlerinde 400’e yakın mahkum sınırsız-dönüşümsüz açlık grevinde.  TTB’ye, cezaevlerindeki açlık grevcilerinden yardım talep eden mektuplar geliyor.  Ne yazık ki cezaevlerinde katı bir açlık grevi yapıldığı,  geri dönüşümü olmayan nörolojik sekellerin önüne geçmek için alınması gereken vitamin preparatlarının bile alınmadığı, grevcilerden yaklaşık 70 kişinin sağlık durumunun kritik eşiğe yaklaşmış ve uzun süreli açlığın insan bedeni üzerindeki olumsuz ve yıkıcı etkilerinin ortaya çıkmış durumda olduğuna dair mahkum yakınları ve avukatlarından üzücü bilgiler alıyoruz. Kırkıncı güne yaklaşılan bu süreçte durumun gittikçe daha kritik bir hal alması kaçınılmaz gözüküyor.

TTB Merkez Konseyi, konuyla ilgili olarak daha önce Adalet Bakanlığı’na bir yazı yazarak, açlık grevlerinin yaşandığı cezaevlerinin hangileri olduğunu sormuş, grevci sayısı ve sağlık durumları konusunda bilgi istemişti. TTB Merkez Konseyi ayrıca, tabip odaları üzerinden kurulan, açlık grevcilerinin sağlık durumlarını izlemek üzere oluşturduğumuz tıbbi heyetlerin cezaevlerine girerek mahkumların muayene ve izlemlerini yapabilmeleri konusunda izin talep etmişti.

Geçtiğimiz günlerde de durumu kritik olan mahkumların bulunduğu cezaevlerine ziyaret için, söz konusu cezaevlerinin bulunduğu illerdeki Tabip Odalarımız Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu. Ancak, izin için Adalet Bakanlığı’na başvurulması gerektiği gerekçesiyle ziyaret talebine henüz olumlu yanıt verilmedi. TTB Merkez Konseyi de, söz konusu izni alabilmek ve konuyu görüşebilmek için Adalet Bakanlığı’na yazı gönderdi.