Samsun'da KKKA hastasına kullanılan iğnenin eline battığı hekim komada

altSamsun"da, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastasına kullanılan iğnenin eline battığı Dr. Mustafa Bilgiç"e hastalığın bulaştığı ve Bilgiç"in durumunun ciddi olduğu bildirildi. 

Samsun"un Havza ilçesinin Arslançayır köyünde ikamet eden 50 yaşındaki Arslan Y., 8 gün önce kene yapışmasından bir süre sonra ishal, halsizlik ve ateş şikayetleri ile Havza Devlet Hastanesi"ne başvurdu. Şikayetleri geçmeyen hasta ailesi tarafından Samsun 19 Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi"ne kaldırıldı. KKKA hastası olduğu bilinmeyen Arslan Y."ye kullanılan iğne, müdahale eden Acil asistanı 27 yaşındaki Dr. Mustafa Bilgiç"in eline battı. Hastanın KKKA tanısı OMU Tıp Fakültesi Merkez Laboratuvarı Moleküler Mikrobiyoloji referans laboratuvarında kondu. Tanı daha sonra Hıfzıssıhha Merkezi tarafından doğrulandı. Arslan Y. 4 gün önce bütün müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi. 

Eline iğne batması sonucu KKKA hastalığı kendisine bulaşan Dr. Mustafa Bilgiç"in komaya girdiği ve durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi. Bilgiç"in sağlık durumu ile ilgili gelişmeler TTB web sayfasından paylaşılmaya devam edilecek.