Tutuklu tıp/sağlık öğrencileri serbest bırakılsın

altTTB Tıp Öğrencileri Kolu (TÖK), ATO ve SES temsilcilerinin de katılımıyla, bugün (07.09.2012)  bir basın açıklaması düzenleyerek, 90 gündür tutuklu olan tıp/sağlık öğrencilerinin serbest bırakılmasını talep etti.  

Öğle saatlerinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Heykel önünde gerçekleştirilen açıklamaya, tıp fakültesi öğrencileri, hekimler, öğretim üyeleri, TTB, TÖK ve ATO temsilcileri ile öğrencilerin yakınları katıldılar. "Eğitim haktır, engellenemez", "Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganlarının atıldığı açıklamada, ilk olarak Ankara Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Özden Şener bir konuşma yaptı. Tutuklu öğrencilerin serbest bırakılmasını isteyen Şener, "Gerekli düzenlemeler yapılsın ve yeni eğitim-öğretim yılında öğrencilerin öğretmenleriyle, okullarıyla buluşmaları sağlansın" diye konuştu. Şener, Ankara Tabip Odası olarak "Bırakın okusunlar" çağrısıyla bir imza kampanyası başlattıklarını da bildirdi. 

Şener'in konuşmasının ardından, TÖK adına Özge Aydın'ın okuduğu basın açıklamasına geçildi. 90 gün önce final dönemine girilirken tutuklanarak mağdur edilen 13 öğrencinin, yeni eğitim-öğretim yılına girilirken henüz iddianamelerinin dahi hazırlanmadığını belirten Aydın, öğrencilerin mağduriyetlerinin katlandığını söyledi. Aydın, “Nitelikli sağlık hizmeti için birlikte mücadele ettiğimiz arkadaşlarımız kendi rahatlarına bakmadıkları için mi suçlular? Yoksul mahallelerde sağlık taraması yaptıkları için mi suçlular?” diye konuştu. Aydın, 700’ü aşkın öğrencinin gerçek bir üniversite istedikleri için, dayatılan kalıpları kabul etmedikleri için, düşünce suç değildir dedikleri için bugün cezaevlerinde olduğuna dikkat çekti. Açıklamada tutuklu tıp öğrencilerinin gönderdiği mektuplardan, “Bizler ne ruhumuzu mahkum edeceğiz, ne de sömürü çarkında ezen olacağız!” ifadeleri aktarıldı. 

SES Genel Başkanı Dr. Çetin Erdolu da, "Sağlık hakkı mücadelemizden korkuyorlar. Bizden korkuyorlar. Bizleri yıldıramayacaklarının farkındalar. Yılmayacağız, öğrencilerimizin tutukluluk hali sona erene kadar açıklamalar sürecek" diye konuştu. Erdolu, sağlık hakkı mücadelesini eğitim hakkı mücadelesi ile birleştirerek, daha da yükselteceklerini söyledi. 

Açıklamaların ardından, üzerilerinde cezaevindeki 13 öğrencinin adlarının yazılı olduğu balonlar uçuruldu.

Fotoğraflar için...