TTB, TMMOB, DİSK ve KESK’ten Roboski’ye ziyaret

altTTB, TMMOB, DİSK ve KESK’in merkez ve yerel yöneticilerinden oluşan yaklaşık 30 kişilik heyet, 29 Temmuz 2012 tarihinde Şırnak’ın Uludere ilçesinin Roboski köyünü ziyaret etti.

34 köylünün katledilmesinin üzerinden 7 ay geçmesine rağmen olayın faillerinin ortaya çıkarılmaması üzerine, Roboski köyüne  “Katliamın unutturulmaması” amacıyla ziyarette bulunuldu. Heyet köyün girişinde kalabalık bir grup tarafından sıcak bir şekilde karşılandı. Köyün Camisi’ne geçilip taziye dilekleri yinelendikten sonra heyetteki yöneticiler katliamla ilgili kısa birer konuşma yaptılar.  Olayın üzerinden 7 ay geçmesine rağmen acılarının hala tazeliğini koruduğu gözlendi.

KESK başkanı Lami Özgen, heyet adına Kürtçe yaptığı konuşmasında, “Katliamdan hemen sonra bir rapor hazırladıklarını ve bu raporu İngilizce’ye çevirip yabancı ülkelere gönderdiklerini belirtti. Özgen, “Bu sorun sadece Kürtlerin sorunu değildir; Kürtlerin, Türklerin ve Türkiye’de yaşayan tüm halkların sorunudur. Son dönemlerde size yapılan baskıların farkındayız, bu yüzden de sizinle tekrar bir araya gelmek istedik, yalnız olmadığınızı bilmenizi istiyoruz” dedi.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan da, “Hekimler adına sizlere başsağlığı diliyorum. burada bulunmamızın nedeni öncelikle acınızı paylaşmaktır,  bu acınızın bizim de acımız olduğunu bir kez daha vurgulamaktır. Barışı seven herkes gibi bu olayın takipçisi olacağız, faillerin ortaya çıkartılması için hiçbir zaman bıkmadan peşini bırakmayacağız” diye konuştu.

Daha sonra köylüler duygu ve düşüncelerini dile getirdiler.

 Katledilen gençlerin yakınları “Hükümet niye Suriye’ye öğüt veriyor; önce gelsin Roboski’deki katliamı açığa çıkarsın” çağrısında bulundular. Konuşmalarda, katliamın failleri cezalandırılmadan bu olayın peşini bırakmayacakları, Türkiye’deki tüm duyarlı çevrelerden de bunun peşini bırakmamalarının beklendiği dile getirildi.

Daha sonra köy mezarlığına geçildi. Buradaki anmanın ardından gerçekleştirilen basın açıklamasını KESK Başkanı Lami Özgen yaptı.

Basın açıklaması için…

Youtube"de konu ile ilgili olarak yer alan görüntüler için...