Bu bir suç duyurusudur!

altTTB Merkez Konseyi, önceki gün Yalova"da Çayan Birben"in güvenlik güçlerinin kullandığı biber gazına maruz kaldıktan sonra hayati tehlikeye girmesi ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, biber gazı uygulamasında sorumluluğu olan her kademeden görevlinin vücut bütünlüğünü ihlalden ve ölüme sebep olmaktan soruşturulması ve cezalandırılması istendi. 

29.05.2012

BASIN AÇIKLAMASI

BU BİR SUÇ DUYURUSUDUR!

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in biber gazlarının Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ne uygun olarak kullanıldığı, “laboratuvar testlerinden geçirildiği” ve “insan sağlığı üzerinde kalıcı bir etki bırakmama” koşulunun yerine getirildiği iddialarının aksine, biber gazı önceki gün Yalova"da bir gencimizin daha hayatını tehlikeye soktu. Otuz yaşındaki Çayan Birben"in, hasta olduğunu belirtmesine karşın güvenlik güçlerinin biber gazı sıkması sonucu girdiği hayati tehlikesi ciddiyetini koruyor. 

Birkez daha yineliyoruz;

Biber gazı sağlığa zararlıdır. Ciddi göz hastalıkları, astım ve akciğer ödemi, hipertansiyon ve kalp yetmezliği, beyin kanamasına neden olur.

Biber gazı öldürür. Biber gazına maruz kalmak; kalp ve solunum sistemini etkileyerek öldüren bir dizi mekanizmayı tetiklemektedir.

Biber gazı silahtır. Topluluklara fütursuz ve yoğun kullanımda; gazı içinde barındıran düzenek (kanister) yaralanmasına bağlı olarak öldürmektedir.

Biber gazı uygulanmasında sorumluluğu olan her kademeden görevlinin vücut bütünlüğünü ihlalden ve ölüme sebep olmaktan soruşturulması ve cezalandırılması gerektiği düşüncemizi kamuoyuna duyururuz.

TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ
MERKEZ KONSEYİ