Üzgünüz.. Kızgınız.. Öfkeliyiz.. Tepkiliyiz.. İsyan ediyoruz..

altGaziantep"de göğüs cerrahisi uzmanı olarak görev yapan Dr. Ersin Arslan"ın bir hasta yakını tarafından bıçaklanması sonucu yaşamını yitirmesi Türkiye sağlık camiasında infial yarattı. Bugün (18 Nisan 2012 Çarşamba) Türkiye"nin her yerinde hekimler ve sağlık çalışanları tarafından yürüyüşler, protesto eylemleri ve basın açıklamaları gerçekleştirildi.

Son derece yoğun katılımın olduğu, hekimlerin son derece üzgün ve tepkili olduklarının gözlendiği protestolara Sağlık Bakanı"na ve sağlık politikalarına yönelik tepkiler damga vurdu. Tüm etkinliklerde tek slogan öne çıktı: "Bakan istifa!" Ankara"da Sağlık Bakanlığı önüne yürüyen hekimler, Bakanlığın parmaklıklarına "Bakan dur", "Bakan bırak" yazılı dövizler astılar. Ankara"daki eyleme milletvekilleri de destek verdi. 

Türkiye"de başta Türk Tabipleri Birliğ olmak üzere sağlık örgütleri ve hekimler/sağlık çalışanları uzun süredir sağlık alanında giderek artmakta olan şiddetin uygulanan sağlık politikalarından kaynaklandığını belirtiyor ve şiddete yol açan, hekim ile hasta arasındaki ilişkilere zarara veren sağlık politikalarının terk edilmesini talep ediyorlar. Dr. Ersin Arslan"ın öldürülmesi sağlık alanındaki şiddet olaylarında hekimlerin ve sağlık çalışanlarının sabrını taşıran son damla oldu. 

Yapılan açıklamalarda şöyle denildi: 

“Bizler bu cinayeti gördük. Herkes gördü. İstanbul’da, Ankara’da, Adana’da, İzmir’de, Denizli’de, Batman’da, Bursa’da gördük. Ülkemizin hemen her ilinde, her sağlık kuruluşunda hemen her gün gördük. Burada hizmet sunduğumuz kendi hastanemizde her gün yaşadık, her gün yaşıyoruz. Sadece bu ülkeyi yönetenler görmedi ve duymadı. Sağlıkta Dönüşüm Programı ile hekimleri hedef gösteren Sağlık Bakanı duymadı. Bu ülkenin Başbakanı görmedi. Sağlık üzerinden alınan oyların, popülist politikaların günlük kazanımları üzerinden hekimlerin canları ile oynandı.

Çok enteresan! Türkiye’de hastaların sağlık hizmetinden memnuniyetinin arttığı söyleniyor. Ama memnuniyet arttıkça hekimlere saldırılar da artıyor! Hizmetten memnun olan halkımız doktorlara neden saldırıyor acaba? Sağlık hizmetini veren doktorlar ‘bu sistem yanlış, hastalarımıza iyi bakamıyoruz, buradan şifa çıkmıyor, çıkmayacak’ diyorlarsa, buna herkes kulak vermelidir.

Yapılan görüşmeler, basın açıklamaları, açılan davalar, sunduğumuz yasa önerileri, TBMM’den istediğimiz araştırma önergeleri ilgisizlikle karşılandı. Sanki hekimlerin, sağlık çalışanlarının ölümü beklendi. Müşteri memnuniyeti, SABİM şikayet hattı, hastanelerin cirosu dışında gözü bir şey görmeyenlerin, bu uğurda hekimleri yok sayanların şimdi akıtacağı ‘timsah gözyaşlarını’ kabul etmiyoruz.”

Yas ilan eden hekimler ve sağlık çalışanları 19 Nisan 2012 Perşembe günü aciller dışında sağlık hizmeti sunamayacak, 20 Nisan 2012 Cuma günü de sağlık alanında artan şiddeti protesto etmek amacıyla kollarına siyah bant takarak çalışacaklar. 

İllerde yapılan etkinliklerden fotoğraflar için aşağıdaki linklere tıklayınız.

Adana

Ankara

Aydın

Bursa

Çanakkale

Edirne

Eskişehir

Gaziantep

Hatay

İstanbul

İzmir

Karabük

Van