Mersin Milletvekili Atıcı biber gazının insan sağlığına etkilerinin araştırılması istemiyle Meclis Araştırma Önergesi verdi

 

altCHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Türkiye"nin çeşitli yerlerindeki toplu gösteriler ve yürüyüşler sırasında emniyet görevlilerinin kontrolsüz biçimde gaz bombası ve biber gazı kullandığını belirterek, kullanılmakta olan gazların insan sağlığına etkilerinin araştırılması ve zararlı etkilerinin saptanması durumunda kullanımdan kaldırılması istemiyle, TBMM Başkanlığı"na Meclis Araştırma Önergesi verdi. 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki toplu gösteri ve yürüyüşler sırasında emniyet görevlileri kontrolsüz şekilde gaz bombası ve biber gazı kullanmaktadır. Bu uygulamanın insan sağlığına çeşitli zararları olduğu bilinen bir gerçektir. Bu zararlı etkileri Sivas Katliamı davasının zamanaşımına uğratıldığı gün Ankara Adliyesi önünde bizzat yaşamış bulunmaktayım. Biber gazına bağlı ölümler olduğu da daha önce rapor edilmiştir. Kullanılmakta olan gazların insan sağlığına zararlarının araştırılması ve zararlı etkilerinin saptanması durumunda kullanımdan kaldırılması için TBMM içtüzüğünün 104 ve 105. maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.

Saygılarımızla

Prof. Dr. Aytuğ Atıcı
Mersin Milletvekili

GEREKÇE:

Anayasa’nın 34’üncü maddesinde “Herkes, önceden izin almadan silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir”denmektedir. Kendini ifade etmek için toplantı ve gösteri yapanların güvenliğinden sorumlu olan güvenlik güçleri, orantısız güç kullanmakla kalmayıp topluluk üzerine kontrolsüz şekilde biber gazı uygulayarak insan hayatını riske etmektedir. Bu keyfi ve kontrolsüz uygulamalar yüzünden vatandaşlar Anayasal haklarını kullanırken “hayati tehlike” yaşamaktadır.

Ankara Adliyesi önünde kamuoyunda “Sivas Madımak Davası” olarak bilinen ve davanın zaman aşımına uğradığı gün, duruşma sonrası adliye önünde aralarında benim de bulunduğum milletvekili arkadaşlarımla beraber halkın üzerine biber gazı sıkılarak toplantı yapan topluluk dağıtılmaya çalışılmıştır. Antidemokratik bu uygulama sırasında ileri derecede solunum sıkıntısı yaşadım ve diğer sıkıntı yaşayanları gördüm. Tanık olduğum ve zararlarını yaşayıp hissettiğim bu uygulama insan sağlığına zararlı ve onur kırıcıdır.

Biber gazının, içeriğindeki etken madde oranlarına bağlı olarak çeşitli sağlık sorunları yarattığı bilinmektedir. En ciddi olanı solunum yollarında daralma (ödem) oluşturarak nefes darlığı oluşturmasıdır. Buna bağlı olarak da özellikle riskli grupta (yaşlılar, solunum sistemi hastaları, alerjik insanlar) ölümlere yol açmaktadır. Geçici körlük, ciltte yanma yaralanma hafif sayılacak etkilerdendir.

Güvenlik güçlerinin toplumsal olaylarda kullandığı gazların içeriği, menşei, etken madde oranları, kullanım şekli, sağlığa etkisi ve kullanım gerekliliğinin ortaya konması için bir meclis araştırma komisyonu kurulması, insan sağlığı ve onuru için gereklidir.