Dünya Tabipleri Birliği’nin TTB’ye destek çağrısı BMJ’de...

large_bmj_logoDünya Tabipleri Birliği"nin (WMA), 2 Kasım 2011 tarihli "Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK"yi meslek örgütünün özerkliğine saldırı olarak değerlendiren ve üye tabip birliklerini TTB"ye desteğe çağıran mektubu, İngiltere"nin uluslararası alanda da prestijli sağlık dergisi British Medical Journal"a (BMJ) konu oldu.

 

Bağımsız gazeteci Ned Stafford"un konuyla ilgili olarak TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Feride Aksu Tanık ve WMA Genel Sekreteri Dr. Otmar Kloiber ile yaptığı söyleşi, 20 Ocak 2012 tarihinde BMJ"de yayımlandı. Haberde, TTB"nin işlevlerini ve rolünü savunmak üzere Dünya Tabipleri Birliği"ni desteğe çağırdığı, Dünya Tabipleri Birliği"nin de tüm üyelerine mektup göndererek bu desteği verdiği ve sürdüreceği belirtiliyor.

Haberde, Kloiber"in “Dünya tıp camiası bir kez daha açıkça belirtmek ister ki, mesleki özerklik, özyönetim ve bunlarla birlikte mahremiyet ilkelerine uyma, doktorların elit bir kesim olarak ayrıcalıkları değil, hasta haklarının türevidir. Bu ilkeler, hasta-hekim ilişkisini korumak [ve] çoğu durumda amaçları kaynakların nasıl dağıtılacağına karar vermekten ibaret olan hükümetlerin veya sigorta kurumlarının yersiz etkilerinden muaf olarak hekimlerin hastaları için ellerinden geleni yapabilmelerini sağlamak için getirilmiştir” ifadelerine yer veriliyor.

BMJ"de yayımlanan haberin Türkçe tercümesi için...