Yeni yılda araç olmayalım

ttbHekimiz, “işimiz” insan.

Sağlıkta, insanı müşteri yapmalarına itiraz ediyoruz; onlar inadına her şeyi insansızlaştırıyor:

İnsansız hava araçları tespit etti,

İnsafsız hava araçları, uçaklar bombaladı,

İliştirilmiş yayın araçları duyurmadı.

İşlerin içine bakanın “resim yaparak, tuvale yansıtarak, şiir yazarak, şiire yansıtıyor, günlük makale yazarak” diye hedef gösterdiği “tarifsiz” açıklamaları köylüleri hedefe koydurmuş olabilirdi ama daha yetkilisi -bir umut- düzeltirdi.

Daha kötüsü oldu. Görevden almak, özür dilemek yerine sanki yılbaşı piyangosu çıkmamış birilerini teselli eder gibi insansız hükümet aracının başı “talihsizlik” dedi; “ Bir defa hiç bir devlet halkını kalkıp da kastı mahsusa ile bombalamaz” dedi.

Öldürülen insanlarımız kendi topraklarında, kardeşlerinin evinden kendi evlerine geliyorlardı, Amerika’nın kılavuzluğunda sınırsız sorumsuz “vur” Ankara’dan dendi, heyetler aramaya Uludere’ye gitti!

….

2012’de Türkiye’de her araca insan lazım, yetkililere insaf lazım, gören göz, duyan kulak, konuşan, itiraz eden, hakkını arayan, “hadi be” diyene “edi bese” diyen, edi bese diyenle el ele “artık yeter” diyen insan lazım.

Yeni yılda ne sağlık ne eğitimde, ne de içte-dışta hiç kimsenin şiddet-savaş politikalarına alet, insansız/insafsız Hükümet politikalarına araç olalım;

Yeni yılda çatışmadan, ölmeden öldürmeden, ısrarla eşit, adil, demokratik, laik, savaşsız, barış içerisinde, sağlıklı bir yaşam amacı için yan yana olalım.

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ
MERKEZ KONSEYİ