21 Aralık'ta GöREV'deyiz...

istanbul2 Kasım 2011 tarihinde gece yarısı çıkarılan 663 sayılı KHK’nın geri çekilmesi için 21 Aralık Çarşamba günü yapılacak GöREV’deyiz etkinliği öncesinde İstanbul Tabip Odası, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Dişhekimleri Odası, İstanbul Veteriner Hekimler Odası, Devrimci Sağlık-İş Sendikası ve SES İstanbul Şubeler öncülüğünde bugün Tünel’den Taksim’e yürüyüş düzenlendi.

Yürüyüşe, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Ögüt, eski CHP milletvekili Prof. Dr. Sacid Yıldız, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ile tıp fakültesi öğrencileri, asistanlar, hemşireler, aile hekimleri ile çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.

Yaklaşık 7 bin kişinin katıldığı yürüyüş saat 12:00’de Tünel’de başladı. Topluluk “Emeğimize, Mesleğimize, Geleceğimize, Sağlık Hakkımıza Sahip Çıkmak İçin 21 Aralık Çarşamba GöREVDEYİZ!” pankartı arkasında “Güvenceli İş Güvenceli Gelecek”, “Sözleşmeli Köle Olmayacağız” sloganlarıyla Taksim Meydanı’na yürüdüler.

Sağlık Bakanı İstifa Et…

Yürüyüş sırasında Taksim Tramvay Durağı’nın üzerinden “Sağlık Bakanı; Eğitimsiz Bıraktığın Asistan, Hocasız Bıraktığın Öğrenci, Sözleşmeli Yaptığın Hekim, Parasıyla Tedavi Ettiğin Halk İçin, İstifa Et” yazılı pankart açıldı.

Açılan pankarta destek veren grup Taksim Gezi Parkı’nda toplandı. Burada meslek örgütlerinin temsilcileri 21 Aralık Çarşamba GöREV’ine ilişkin birer konuşma gerçekleştirdiler.

İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Semih Güngör, kesintisiz ve nitelikli sağlık hizmeti vermek için mücadele ettiklerini belirterek, "Katkı ve ek ilaç parası ile halkın ilaca ulaşması zorlaştı. Biz angarya iş yapmak, vatandaşın tahsilatçısı olmak istemiyoruz. Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz" dedi. 

Diş Hekimleri Odası Başkanı Prof. Dr. Serdar Çintan ise, diş hekimlerinin özlük ve yaşam haklarının ellerinden alınmak istendiğini, Tam gün Yasası nedeniyle diş hekimliği fakültelerinde nitelikli eğitim veren öğretim üyelerinin fakültelerden ayrılmak zorunda kaldığının altını çizdi.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, Sağlıkta Dönüşüm Programı ile sağlık harcamalarının her geçen gün daha da arttığını belirterek bu durumun da ülke ekonomisini zarara uğrattığı gerekçesiyle Sağlık Bakanı Recep Akdağ hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ifade etti. Dr. Gören ayrıca Sağlıkta Dönüşüm Programı nedeniyle bir hastaya 5 dakika ayrılabildiğini ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre bir hastaya en az 15 dakika ayrılması gerektiğini ifade ederek sağlık alanındaki bu tahribata izin vermeyeceklerini ve 21 Aralık’ta Acil Servisler dışında hizmet sunamayacaklarını sözlerine ekledi.

Devrimci Sağlık İş Sendikası Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise insanlık dışı çalışma koşullarını reva gören bu sisteme isyan ettiklerini ve 21 Aralık Çarşamba günü Aciller dışında hizmet vermeyeceklerini belirterek hastalara 21 Aralık’ta hastanelere gelmeyin değil gelin diyoruz ve birlikte mücadeleye davet ediyoruz dedi.

Son olarak İstanbul Tabip Odası Asistan Hekim Komisyonu Üyesi Dr. Koray Yalçın ise en susturulduğumuzu düşündükleri anda bir aradayız, geleceğimize ve mesleğimize sahip çıkmak için bir aradayız diyerek 21 Aralık’ta Asistan Hekimlerin de GöREV’de olacaklarını belirtti.

Fotoğraflar için...