Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya Uluslararası Tıp Barış Ödülü

sebnemkorurfincanci2011 Uluslararası Tıp Barış Ödülü, insan hakları ihlalleri ve işkence karşısında gösterdiği cesurca mücadeleden ötürü Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya verildi. 

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi olan ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı Genel Başkanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın, bir sağlık çalışanı olarak işkenceye karşı mücadelede ve barış çalışmalarında gösterdiği üstün başarılarından dolayı ödüle layık bulunduğu açıklandı. Nükleer Savaş Karşıtı Uluslararası Hekimler Grubu (IPPNW) ve Uluslararası Tıpta Barış Çalışmaları Ağı (International Medical Peace Work Network) tarafından ortak olarak belirlenen ödül, 14 Ekim 2011 tarihinde, Almanya’da düzenlenen “Tıp ve Vicdan” Kongresinde verildi. Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, bu yıl ilk kez verilen bu ödülün ilk sahibi oldu. 

Adli Tıp Uzmanları Derneği kurucularından biri olan Korur Fincancı, işkencenin soruşturulması ve belgelendirilmesi için BM Kılavuzu’nun (İstanbul Protokolü) oluşturulmasında önemli bir rol oynamıştı. Korur Fincancı, 2010’da İngilizceye ve Almancaya da çevrilen ve işkenceyi belgeleyen bir tıp atlasının editörlerinden birisi.

Prof. Dr. Fincancı, işkence ile mücadelede ne yazık ki pek çok hekimin baskı ve sıkıntıyla karşılaştığına dikkat çekerek, böyle bir desteğin ve uluslararası ölçekte böyle bir dayanışmanın olmasının, bu konuda  sıkıntılar yaşayan hekimler açısından çok önemli olduğunu kaydetti.