TND deprem bölgesindeki nefrolojik gelişmeleri değerlendirdi

tndTürk Nefroloji Derneği (TND) deprem bölgesindeki nefrolojik gelişmelerle ilgili değerlendirme yaptı. TND Renal Afet Koordinatörü Dr. Mehmet Şükrü Sever"in aktardığı bilgiler şöyle: 

1. Halen Van"da 3"ü diyaliz tedavisi gören toplam 8 ezilme sendromlu olgu var. Erzurum ve Muş illerinde mevcut diyaliz desteği gören 2 hasta da dikkate alınırsa toplam 10 ezilme sendromlu olgumuz var. Bu sayı muhtemelen önümüzdeki günlerde artacak; ancak 20-30"u aşmayacak gibi görünüyor.

2. Yüzüncü Yıl Üniversite hastanesi inefektif; yeni yapılmış olan Devlet hastanesi tüm yükü kaldırıyor. Ancak diyaliz merkezi yok. Yarın diyaliz sistemi muhtemelen efektif hale geçecek. Bu hastanede kreatinin ve potasyum düzeyleri tayin edilebiliyor; ancak sonuçlar her zaman güvenli değil. CK düzey tayini yapılamıyor. O nedenle, gözden kaçan ezilme sendromu olgular söz konusu.

3. Kronik diyaliz hastalarında önemli sorun vardı; halen etkin olarak çalışan tek diyaliz merkezi aşırı yüklenmiş durumda. Özellikle hemşirelerinde tükenme sendromu belirtileri olduğu gerek lokal hekim, gerekse tüm konsültan arkadaşlarımız tarafından iletildi. Kronik hastaların önemli bir bölümü çevre illere (Diyarbakır, Erzurum ve Elazığ) yönlendirildi.

4. Orada mevcut arkadaşlarımız yalnızca nefroloji hastalarına değil, cerrahi ve yoğun bakımda yatan pek çok hastaya da hizmet veriyor; sıvı tedavilerini düzenliyor.

Ayrıca, bölgeden gelen talep üzerine 2 nefrolog ve 8 diyaliz hemşiresi bu gece geç vakitte ya da yarın sabah erkenden Van"da olacaklar. Bu arada çok sayıda (yaklaşık 50 adet) nefrolog, pediyatrik nefrolog ve diyaliz hemşiremiz bölgeye gitmek için sırada görev bekliyor.