2010 Behçet Aysan Şiir Ödülü sahibini buldu

baysan2011

Türk Tabipleri Birliği 2010 Behçet Aysan Şiir Ödülü, dün akşam (7 Mart 2011) Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen törenle, “Ağrılı Renk” adlı kitabıyla ödüle değer görülen Fuat Çiftçi’ye verildi. Törende ayrıca, 2010 yılında aramızdan ayrılan TTB Behçet Aysan Şiir Ödülü Seçici Kurul Üyesi Şair Arif Damar adına bu yıl için konulan Özel Ödülü de, “Çınlama” adlı eserin sahibi Gültekin Emre aldı.

 

Devlet Tiyatrosu sanatçıları Şebnem Gürsoy ve Tuncer Yığcı’nın sunduğu tören, yakınlarını siyasi cinayetlerde yitirenlerin ailelerinden oluşan Toplumsal Bellek Platformu adına İlhan Erdost’un kızı Alaz Erdost ile Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok tarafından okunan basın açıklamasıyla başladı.

Toplumsal Bellek Platformu’nun açıklamasının ardından, TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Eriş Bilaloğlu bir konuşma yaptı.  1993’te hepimizi yakan o ateşten bu yana ülke ortamında neler yaşandığına ilişkin özet değerlendirme yapan Bilaloğlu, tabloda pek de değişen bir şey olmadığını söyledi. Herşeyin fiyatını bilen ama değerini bilmeyen bir iktidarın, her şeye fiyat biçtiği dönemleri yaşadığımızı belirten Bilaloğlu, şöyle konuştu:

“Behçet Aysan’a, yitirdiklerimize bugün çok da iyi şeyler söyleyebilecek durumda değiliz. Ama biz Behçet Ağabey ile aynı gelenekten geliyoruz. İnatla, ısrarla, inançla mücadele eden bir gelenek… İnat ve ısrarla mücadelemizi sürdüreceğimize olan inançla hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Törene katılamayan Behçet Aysan Şiir Ödülü Seçici Kurulu üyesi Doğan Hızlan’ın iletisinin okunmasının ardından, Eşber Yağmurdereli ve Cemil Kavukçu Behçet Aysanı’ı ve şiirini anlatan konuşmalar yaptılar.

Behçet Aysan Seçici Kurul üyesi Ali Cengizkan’ın ödül gerekçesini aktardığı konuşmasının ardından törene geçildi. Ödülleri, Fuat Çiftçi’ye TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Eriş Bilaloğlu, Gültekin Emre’ye de TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Feride Aksu Tanık verdiler.

Çiftçi ve Emre’nin kısa teşekkür konuşmalarını izleyen, Muammer Ketencioğlu ve Zeybek topluluğunun dinletisi ile 2010 TTB Behçet Aysan Şiir Ödül Töreni sona erdi.

“Gelenekten el alan, deneysel arayışlar”

Emin Özdemir, Ahmet Telli, Ali Cengizkan, Doğan Hızlan ve Cevat Çapan’dan oluşan Behçet Aysan Şiir Ödülü Seçici Kurulu, bu yıl “gelenekten el alarak deneysel arayışlar yapan” şiiri için Fuat Çiftçi"nin “Ağrılı Renk” adlı kitabını ödüle değer bulmuştu. Seçici Kurul ayrıca, 2010 yılında aramızdan ayrılan TTB Behçet Aysan Şiir Ödülü Seçici Kurul Üyesi Şair Arif Damar adına bu yıl için konulan "Arif Damar Özel Ödülü"nün de Gültekin Emre"nin "Çınlama" adlı kitabına verilmesini kararlaştırmıştı.

Fotoğraflar için...