Bahreyn Tabipler Birliği ve Bahreyn Diş Hekimleri Birliği'nden açıklama

bahreynBahreyn Tabipler Birliği ve Bahreyn Diş Hekimleri Birliği, protestoların ve çatışmaların sürdüğü Bahreyn"de sağlık emekçilerinin yaralılara hizmet verdikleri için saldırılara maruz kaldıklarını açıkladı. Bahreyn Tabipler Birliği ve Bahreyn Diş Hekimleri Birliği"nin, ülkedeki bütün doktorların ve diş hekimlerin temsilcileri olarak saldırıları protesto etmek amacıyla yaptıkları basın açıklaması Türk Tabipleri Birliği"ne de iletildi:

"Ülkenin şu an içinde bulunduğu koşullar son derece kritik ve tüm partilerin toplum içindeki çatışmalardan kaçınmak için ortak tavır almasına ihtiyaç var.

Bugün, asayiş polisinin barışçıl gösteri yapan protestoculara karşı gayrimeşru orantısız güç kullanımı söz konusuydu ve olaylar pek çok sivilin ölümü ve yaralanmasıyla sonuçlandı. Bahreyn anayasası ve uluslararası anlaşmalara göre, halkın barışçıl protestolar gerçekleştirmeye hakkı vardır. Bu yaşananlar son derece tahripkar, kabul edilemez saldırılardır.
Sağlık emekçilerinin yaralılara hizmet sunmasını engellemek ve onları özel kliniklere nakletmek hiçbir uluslararası sözleşme için kabul edilebilir değildir. Ayrıca, yaralılara tedavi sunmayı denediklerinde sağlık hizmeti çalışanlarına da saldırılmış, aralarında yaralananlar olmuştur.
Bu nedenle, bizler Bahreyn Tabipler Birliği ve Bahreyn Diş Hekimleri Birliği olarak, yalnızca barışçıl gösteri yapan protestoculara ve sağlık emekçilerine yapılan bu gayrimeşru saldırıyı kınıyor ve Majesteleri Kralı bu tür eylemlere son vermek için acilen müdahale etmeye çağırıyoruz."