Hakkari'nin Geçitli Köyü'ne ziyaret

hakkari1TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Feride Aksu Tanık, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, KESK Genel Başkanı Sami Evren Hakkâri ilinin Durankaya beldesi ile Geçitli köyü arasındaki yolda bir süre önce meydana gelen ve 9 kişinin yaşamını yitirdiği, 4 kişinin de yaralandığı mayın patlamasıyla ilgili olarak 1 Ekim 2010’da Hakkâri’de bir inceleme gezisinde bulundular.

Heyet, patlamanın gerçekleştiği yerde incelemelerde bulunduktan sonra Geçitli köylülerine taziye ziyaretine gitti. Geçitli köylülerine ve yakınlarını yitirenlere başsağlığı dileklerinin iletildiği konuşmalar gerçekleştirildi. TTB Genel Sekreteri Prof. Dr. Feride Aksu Tanık,  köylülere hitaben sağlığın ön koşulunun barış olduğunu dile getirdi. Tanık, “Sizin acınız Türkiye’deki hekimlerin de acısıdır. Bir daha kan dökülmesin, bu topraklarda kardeşçe birlikte yaşayalım istiyoruz. Bu olayın faillerinin bir an önce ortaya çıkartılması Kürt sorununun barışçıl yollarla çözümlenmesine katkı sağlayacaktır” dedi.

TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Halis Yerlikaya’nın da katıldığı heyet, daha sonra Hakkâri Valisi Muammer Türker ve Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu ile görüşerek yaşanan olaylar hakkında bilgi aldı ve temsil ettikleri örgütlü kesimlerin barışa olan inançlarını ve faillerin bir an önce bulunması yönündeki taleplerini iletti.