Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'nde yangın

altTürk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy ve Merkez Konseyi üyesi Dr. Ali Çerkezoğlu, Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’nde bu sabah erken saatlerde meydana gelen yangın ile ilgili olarak bilgi almak ve değerlendirmelerde bulunmak üzere yarın Bursa’da olacaklar.Bursa Tabip Odası’nın konuya ilişkin açıklaması:

Sağlıkta Dönüşüm Yaşamı Tehdit Etmeye Devam Ediyor

Bugün sabah erken saatlerde Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi bodrum katında, hizmet satın alımı (taşeron) eliyle yürütülen radyoloji ünitesinde kablolardan çıktığı sanılan bir yangın oluşmuştur. Yanan kablolardan çıkan dumanların havalandırmalara girmesiyle duman tüm hastaneye yayılmış ve yoğun bakımda yatan hastaların tahliyesine gerek duyulmuştur. 112 ve özel ambulanslar hızla organize olurken yoğun bakımda respiratuara bağlı olarak yaşamını sürdüren hastaların başka hastane yoğun bakım ünitelerine sevki sırasında ve sonrasında 8 vatandaşımız yaşamını yitirmiştir. Bursa Tabip Odası olarak yaşanan bu acı olayda yaşamını yitiren vatandaşlarımız için duyduğumuz acıyı belirterek yakınlarına başsağlığı diliyor, yaralananlara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve olaylara fedakarca müdahele eden sağlık personeli arkadaşlarımızı kutluyoruz.

Olay anında nöbette olan başkanımız Dr. Bülent Aslanhan da yaşanan gelişmeler  üzerine hızla olay yerine ulaşarak bir hekim ve Bursa Tabip Odası temsilcisi olarak yapılabilecekleri gözden geçirmiştir. Sabaha kadar yürütülen can pazarının ardından olay yerine gelen Sağlık Bakanı ve bürokratlar üzüntülerini ve soruşturmaların yapılıp değerlendirileceğini açıklarken, bu işin devletin sağlık hizmeti sunumundan çekilmesinin ve sağlığı piyasa dinamiklerine terketmesinin, yani kendilerinin sorumluluğundan hiç söz etmemişlerdir. Oysa olay yerini inceleyen Elektrik Mühendisleri Odası bir açıklama yaparak, geçmişte belli aralarla kontrol edilen kamu hastanelerinin elektrik donanımlarının son 5 yılda hiç denetlenmediğini belirterek, eski yönetmeliklerde bulunan ancak 2007"de yönetmeliklerden çıkarılan yanmaz kabloların kullanılması söz konusu olsaydı, bu facianın yaşanmayacağını söylemiştir. Kabloların aynı tesise sonradan taşeron şirket tarafından eklendiği ancak yanmaz kablo uygulamasının yapılmadığı anlaşılmıştır.

Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Bülent Aslanhan da basına yaptığı açıklamalarda, taşeronlaşmanın sağlığa yapacağı tahribatın sürekli ve ne yazık ki ölümcül olaylarla karşımıza çıkmasının sorumlularının hesap vermesi gerektiğini söylemiştir. Anımsayalım; Ankara"da bir çocuk hastanesinde de eğitimsiz taşeron işçilerin yarattığı enfeksiyon nedeniyle yoğun bakımlarda çok sayıda bebek ölümü yaşanmıştı...