İstanbul Üniversitesi bileşenleri, 'üniversite iradesi' için birarada

İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite girişimi, İstanbul Üniversitesi (İÜ) rektörlük seçimlerinde en çok oyu alan Prof. Dr. Raşit Tükel yerine, Cumhurbaşkanı'na ikinci sırada yer alan Prof. Dr. Mahmut Ak'ı öneren Yükseköğretim Kurulu'nu (YÖK), üniversite önünde düzenlediği eylemle protesto etti. Dr. Tükel'in de katıldığı eylemde, "Benim rektörüm Raşit Tükel" sloganları atıldı.


Aralarında öğretim görevlileri, araştırma görevlileri, üniversite çalışanları ve öğrencilerin bulunduğu kalabalık bir grup, İstanbul Üniversitesi ana binası önünde toplandı. "Oylarımıza ve demokrasiye sahip çıkıyoruz" yazılı pankart açarak, üniversitenin tarihi Beyazıt kapısına gelen grup, sık sık, "Bu daha başlangıç mücadeleye devam", "Benim rektörüm Raşit Tükel" sloganları attı.

Eylemde, öğretim ve araştırma görevlileri ile öğrenciler adına yapılan konuşmalarda Dr. Raşit Tükel'e destek verildi. Öğretim görevlileri adına konuşan Prof. Dr. Hatice Kurtuluş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenerek, "Lütfen sandığın iradesine saygı gösterin. YÖK'ün sizi yönlendirmesine müsaade etmeyin. YÖK değil atayacak olan sizsiniz" dedi.

İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite girişimi adına hazırlanan basın açıklamasını Dr. Raşit Tükel okudu. Demokratik olmayan, baskıcı seçim sürecine rağmen üniversite öğretim üyelerinin tercihini yaptığını belirten Dr. Tükel, "YÖK Genel Kurulu ise hiçbir gerekçe göstermeksizin yaptığı sıralamada, her iki öğretim üyesinden birinin oyunu alan adayı ikinci sıraya düşürerek öğretim üyelerinin iradesini hiçe saymıştır" diye konuştu.

Açıklamada, İstanbul Üniversitesi'nin sadece bilim ve eğitim kurumu olmadığını, modern Türkiye'nin inşasında önemli bir rol üstlenmiş bir kurum olduğu belirtilerek, "İstanbul Üniversitesi'nin tüm bileşenleri, öğretim üyelerinin iradeleri yok sayılarak belirlenen bir yönetimi meşru kabul etmeyecek, antidemokratik uygulamalara karşı mücadelesini sürdürecektir" denildi.

Üniversite bileşenleri, rektör olarak Dr. Raşit Tükel'in atanması için akademik çevrede başlatılan imza kampanyasıyla yaklaşık 15 bin imza topladı. Eylem sırasında imza veren kişilerin isimlerinin yazıldığı uzun bir afiş taşındı. Toplanan imzaların ilgili yerlere gönderileceği belirtildi.