?Üniversitemizi savunuyoruz'

Rektörlük seçimlerinde açık farkla birinci seçilen Prof. Dr. Raşit Tükel’in yerine Cumhurbaşkanı tarafından Prof. Dr. Mahmut Ak’ın atanmasını protesto eden İstanbul Üniversitesi öğrencileri dün (6 Nisan 2015) gece yarısına kadar üniversiteyi terk etmeme eylemi yaptılar.

Öğrenciler, yaptıkları basın açıklamasıyla, üniversite iradesi hiçe sayılarak atanan Prof. Dr. Mahmut Ak’ın görevinden istifa etmesini ve Prof. Dr. Raşit Tükel’in kazandığı ve hak ettiği rektörlük makamına atanmasını talep ettiler.

Prof. Dr. Raşit Tükel’in öğrencilerle görüşerek, “Birlikte buradan güçlü bir şekilde çıkalım. Vermek istediğiniz mesaj alındı. Mücedelemiz buradan çıktıktan sonra da sürecek" önerisinin ardından, öğrenciler, üniversiteyi terk etmememe eylemini sonlandırma, ancak öğrenci meclisleri kurarak mücadelelerini bundan sonra da sürdürme kararı aldılar.

Yapılan basın açıklamasında:

"Bizi buradan çıkarabilecek tek şey vardı. Rektörümüz olan Raşit hocamızın ricası. Bugün eylemimizin iki talebi vardı: 'Mahmut Ak istifa edecek. Raşit Tükel rektör olacak.' Raşit hoca 'forum toplayalım, kararı siz verin' derken, Mahmut Ak öğrencilerini dövdürtmek için polis getirdi. Eylemlerimiz artarak, meclisler kurarak, rektörümüz Raşit Tükel'le ve hocalarımızla birlikte devam edecektir. Bu daha başlangıç."

Öğrenciler üniversiteden ayrılırken, İÜ’nün ana kapısına “üniversitemizi savunuyoruz” pankartı astılar.