1 Mayıs İşçi Bayramı'nda yine Valilik terörü

1 Mayıs’ta Taksim’e çıkmak isteyen binlerce kişi yine polis terörüyle karşılandı.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla 1 Mayıs kutlamalarını gerçekleştirmek üzere Taksim’e ulaşmak isteyen binlerce emekçi sabah saatlerinden itibaren Beşiktaş’ta bir araya gelmeye başladı. Ancak İstanbul’da tüm toplu ulaşım araçlarını kaldıran, 22 bin polis görevlendirerek kenti adeta bir cezaevi haline getiren valilik ve hükümet vatandaşlar üzerinde terör estirdi.

İstanbul’un çeşitli noktalarından otobüs tutarak Beşiktaş’a ulaşmaya çalışan vatandaşlar daha toplanma noktalarında polis tehdidiyle karşı karşıya kaldılar. Tutulan otobüsler polis tarafından engellendi, geri döndürüldü, vatandaşların buluşma noktalarında toplanmalarına izin verilmedi. Kendi olanaklarıyla Beşiktaş’a ulaşabilen vatandaşlarsa bu kez tüm ara sokaklarda, caddelerde kurulan polis barikatları, akrepler ve TOMA’larla engellendi.

Bütün engellemelere karşın Beşiktaş Meydanı’na ulaşabilen binlerce kişi saatlerce polisin yolu açmasını “Yaşasın 1 Mayıs”, “Her Yer Taksim, Her Yer Direniş” sloganları atarak, halaylar çekerek bekledi.

TTB-İstanbul Tabip Odası’nın “Sağlığa Giden Yol Barış ve Demokrasiden Geçer! Yaşasın 1 Mayıs!” pankartı arkasında buluşan hekimler de coşkuyla sloganlara ve halaylara katıldılar.
Uzun bekleyişin ardından, Düzenleme Komitesi Beşiktaş Meydanı’nda basın açıklaması yapmaya hazırlanırken caddenin her iki yönünde konuşlanan polisler TOMA’lardan tazyikli su sıkarak, plastik mermi ve gaz kapsüllerini adeta yağmur gibi kitlenin üzerine boşaltarak saldırı başlattı.

İnsanların kaçış noktalarını da kapatarak üzerlerine gaz kapsülü ve plastik mermi boşaltanların ve polise bu emri verenlerin yaratacağı felaket tablosunu engelleyense vatandaşların birbirine uzanan yardım eli ve dayanışması oldu.

Günün sonunda 300’ün üzerinde vatandaş gözaltına alınırken, onlarcası yaralandı.

Ancak İstanbul’un caddelerinde hiçbir polis gücünün, iktidar baskısının yok edemeyeceği o ses yine de yankılanmayı sürdürdü “Yaşasın 1 Mayıs, işçinin, emekçinin bayramı!”

Fotoğraflar: 

Adana

Ankara

Aydın

Balıkesir

Batman 

Bursa

Çanakkale

Edirne

Eskişehir

Gaziantep-Kilis

Hatay

Muğla