112 Ekiplerine, Ambulanslara Yönelik Saldırılar Derhal Durmalıdır.

Ülkemizin sürüklendiği çatışma ortamında ne yazık ki sağlık çalışanlarına  ve ambulanslara yönelik de saldırı haberleri gelmeye başlamıştır.

24.07.2015 tarihinde, Erzurum'un Tekman ilçesinde, bir ihbar üzerine ambulansla göreve giden 112 sağlık ekibinin kaçırılması kabul edilemez bir olaydır. Üstelik kaçırma olayı sırasında ambulansta bir hamile kadının taşınmakta olduğu belirtilmektedir.

Benzer şekilde 25.07.2015 tarihinde İstanbul’un Beykoz İlçesi Kavacık Mahallesi’nde bir 112 ambulansının canlı bomba olduğu iddia edilen bir kişi tarafından kaçırıldığı belirtilmektedir.

Her türlü savaşa, çatışmaya, kan dökmeye insan sağlığı adına, yaşam adına  karşı durmaya çalışıyoruz. Ancak şu da bilinsin ki her türlü çatışma ortamında sağlık çalışanlarının, sağlık araçlarının ve tesislerinin korunması esastır. Sağlık çalışanlarına, tesislerine saldırılamaz!

Toplum sağlığına hizmet etmek üzere, ülkemizin dört bir yanında, hiç bir ayrım yapmaksızın gece gündüz görev yapan sağlık çalışanlarının güvenliği sağlık hizmetlerinin sürekliliği için başat bir faktördür. Şiddet, kaçırılma, tehdit, can güvenliği eksikliği altında nitelikli bir sağlık hizmeti verilmesi mümkün değildir.

Kaçırılan sağlık çalışanlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, bu gibi olayların tekrar yaşanmaması için tüm yetkilileri sorumlu davranmaya çağırıyoruz.

Türk Tabipleri Birliği

Merkez Konseyi