Hopa Sel Felaketi Doğal Afet Değildir!

Artvin’in Hopa ilçesinde meydana gelen sel felaketinde ne yazık ki sekiz vatandaşımızın yaşamını kaybettiği, üç kişinin kayıp olduğu bilinmektedir. Selden etkilenen 19 kişi ise halen tedavi altındadır.

TTB olarak, bu olayın tek başına doğal bir felaket olmadığı, Doğu Karadeniz Bölgesinde yaratılan ekolojik sorunların bir sonucu olduğu görüşündeyiz. Ne yazık ki Doğu Karadeniz Bölgesi, son yıllarda hidroelektrik santrallerin (HES) istilası altındadır. Derelerin önü enerji etme hırsıyla tutulmuştur. Ayrıca Karadeniz Sahil Yolu, derelerin denize ulaşmasını önleyen bir bariyer olarak durmaktadır.

Acı olan diğer bir durum, bölge halkının HES’lere karşı mücadele sürdürdüğü, HES’lerin kurulması için direndiği üstelik bu nedenle devletin kolluk kuvvetleri ile karşı karşıya geldiği gerçeğidir. Geçtiğimiz yıllarda defalarca basından izlediğimiz gibi, bölge halkı en yerel unsurlarıyla, HES’lerin ekolojik dengeyi alt üst ettiğini haykırmış, buldozerlerin önüne çıkmış ancak AKP yöneticileri tarafından terörist olmakla, ideolojik olmakla suçlanmış ve marjinalleştirilmiştir.

Felaketin sorumlusu, bölge halkının itirazlarına karşın bölgenin ekolojik dengesini bozan iktidar ve yüzyıllardan beri akıp giden suların önüne enerji santralleri kurmaya çalışan zihniyettir.. Sonuçta, yaratılan ekolojik felaketin sonuçlarını yine bölge halkı canıyla ödemektedir.

Hopa’da yaşanan sel felaketinin sağlık sonuçları sadece ölen ve yaralananlar değildir. İlçenin içme suyunun sular altında kalması, kanalizasyon şebekesiyle kirlenmesi söz konusudur. Bu durumda ilçede yaşayanlar suyla bulaşan salgın hastalıkların tehditi altındadır. Yaşanan felaketin sonuçlarının en aza indirilebilmesi için acil olarak yapılması gereken, Sağlık Bakanlığı yerel örgütünün ve belediyenin halkın güvenli su tüketimini temin etmesidir.

Ölenlerin yakınlarına sabır, tedavi altındakilere acil şifalar diliyoruz.

TTB olarak en kısa süre içinde bölgeye bir ekip gönderilmiş olup ayrıntılı rapor ilerleyen zamanlarda kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Türk Tabipleri Birliği
Merkez Konseyi