Lüleburgaz barışa ses verdi

1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin çağrısıyla Lüleburgaz’da düzenlenen yürüyüşte işçiler ve emekçiler “sarayın savaşı” karşısında “barış ve kardeşlik” taleplerini haykırdı.

Saat 19’da Lüleburgaz Hükümet Konağı önünde toplanan bine yakın kişi “Barış gelecek, AKP gidecek”, “Savaşa hayır barış hemen şimdi”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganlarıyla Kongre Meydanı’na yürüdü.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, savaş ve baskı politikalarına karşı inatla barışı savunacaklarını söyledi. Kani Beko’nun konuşmasının ardından güvercinler ve balonlar havaya uçuruldu.

Kongre Meydanı’ndaki etkinlikte, KESK Eş Başkanı Şaziye Köse, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı ile TTB Başkanı Dr. Bayazıt İlhan da birer konuşma yaptılar.

Dr. Bayazıt İlhan'ın konuşması şöyle: 

"Değerli emekçiler, değerli dostlar,

Biliyoruz çatışma, savaş  en çok bizi vuruyor, bizi, bizim çocuklarımızı öldürüyor, sakat bırakıyor.

Onlar “evlatlarımızı feda etmeye hazırız” diyorlar. Biliyoruz, kastettikleri onların değil, bizim evlatlarımızdır.

Dün Diyarbakır’da yurttaşlarımızın gözündeki barış özlemini görmüştüm, bugün sizlerin gözünde de aynı isteği görüyorum.

Dün Diyarbakır’da söylemiştim, eğer bir Yarbay kaybettiği kardeşi için acı çekerken “ne oldu düne kadar barış süreci diyordunuz bugün sonuna kadar savaş diyorsunuz” diyorsa, bir baba şehit olan oğluna yanarken “söyleyecek çok şeyim var ama beyler rahatsız olur, söyleyemiyorum” diyorsa, neden insanlar yeniden birbirini öldürüyor insanlar anlam veremiyorsa bu çatışma ve savaş ortamının halklar nezdinde meşruiyeti yok demektir.

Tüm bunları söyledikten sonra, saatler içinde bir meslektaşımızı daha bu savaş, çatışma ortamına, resmi açıklamalara göre PKK tarafından yapılan bir terör eylemine kurban verdik.

Evet, 1 Eylül günü hasret kaldığımız barışı arıyoruz, savaşın yıkımlarını tüm Dünya’da yaşamaya devam ediyoruz. Suriye ve Irak savaşları bölgemizi kan gölüne çevirdi, insanları perişan etti. Ülkemizde milyonlarca sığınmacı yaşam mücadelesi veriyor, binlerce insan sahillerde Avrupa’ya ulaşabilmek için ölüm yolculuklarını bekliyorlar.

Böyle bir Dünya’yı kabul etmiyoruz. Bu acılardan bıktık. Bekleyecek zamanımız kalmadı. Tüm savaşlara son verilmesini istiyoruz.

Biz hekimler artık parçalanmış bedenler, çaresiz ana babalar görmek istemiyoruz.

Acılara, gözyaşlarına hayır! Çatışmasızlık ortamına geri dönülsün.

Savaşa hayır, barış hemen şimdi!"

 

Video için...