Kocaeli'de kadın hekime tehdit ve hakaret

Kandıra Devlet Hastanesi'nde 12 Ekim'i 13 Ekim'e bağlayan gece konversiyon tablosuyla hastaneye getirilen bir hastayı muayene etmek için ortamın boşaltılmasını, hasta yakınlarının dışarı çıkmasını isteyen kadın hekim, Kandıra AKP İlçe Başkanı Yunus Özder tarafından tehdit edildi. Özder'in "Seni kadın halinle öyle bir döverim ki, kimse elimden alamaz, haddini bil. Sen benim kim olduğumu biliyor musun? Ben Kandıra İlçe Başkanıyım" diyerek doktorun üzerine yürüdüğü, hastanedeki görevlilerin araya girerek Özder'in hekimi darp etmesini önlediği belirtildi. 

Kocaeli Tabip Odası, olayı protesto etmek için 15 Ekim 2015 Perşembe günü hastane bahçesinde bir basın açıklaması yaptı ve Yunus Özder hakkında hem sağlık hizmetini engelleme, hem kişilik haklarına hakaret, hem de hekimlik mesleğini aşağılamadan suç duyurusunda bulundu. Basın açıklamasına TTB adına Merkez Konseyi üyesi Prof. Dr. Nilay Etiler katıldı. 

 

15.10.2015

BASIN AÇIKLAMASI

SAĞLIKTA ŞİDDETİ DURDURACAĞIZ, ZORBALIĞA GEÇİT VERMEYECEĞİZ…

12 Ekim’i 13 Ekim’e bağlayan gece saatlerinde Kandıra Devlet Hastanesinde hekime yönelik saldırı gerçekleşmiştir. Acil servise sinir krizi tablosuyla getirilen genç bir hastayı bilimsel ve etik kurallar gereği yalnız değerlendirmek isteyen meslektaşımız ortamın boşaltılmasını, yakınlarının dışarı çıkarılmasını talep etmiştir. Bu arada hasta yakınlarından birisi hekimin talebine saygısızca itiraz etmiş, daha sonra kadın kimliğine de ayrıca hakaret dolu sözler sar ederek meslektaşımızın üzerine yürümüş, 3-4 kişinin araya girmesi ve bu şahsı zapt etmesi ile olası fiziki bir yaralanmanın son anda önüne geçilmiştir. Saldırgan “sen benim kim olduğumu biliyor musun?” diye meslektaşımızı tehdit etmeye, hakaretamiz sözler kullanmaya devam etmiştir.

Saldırganın kim olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz ve ne yazık ki hiç şaşırmadık…

Meslek hayatına başlayalı henüz bir ay olmuş, hastane acil servisindeki 5. nöbetini tutmakta olan gencecik bir kadın hekimin yaşadığı saldırı ve şiddet budur. Son yıllarda sağlık emekçilerine, hekimlere yönelik saldırıların aldığı boyutu hepimiz biliyoruz. Daha birkaç ay önce Samsun’da Dr. Kamil Furtun hunharca katledildi, ölümle sonuçlanmasa bile her gün onlarca saldırı ve şiddet vakası Sağlık Bakanlığı’nın kayıtlarında mevcuttur.

Saldırganın kim olduğunu biliyoruz. Saldırgan hem hekim kimliğine, hem de kadın kimliğine yönelik kendince alçaltıcı ifadeler kullanmıştır. Hekimliğe ve kadına saldırmanın asıl alçaklık olduğunu ifade etmeye bile gerek yok.

Evet, saldırgan herhangi birisi değil. Topluma örnek olması gereken, yaşadığı ilçede kanaat önderi olması beklenen, tutum ve davranışlarının kendisinden başka birçok insanı etkileme ihtimali olan birisi: AKP Kandıra İlçe Başkanı Yunus Özder… Evet imam bunu yaparsa, cemaat neyler türünden vahim bir olayla karşı karşıyayız.

Meslektaşımıza geçmiş olsun demiyoruz; çünkü geçmediğini biliyoruz. Bu saldırı hakkında, bu saldırının faili olan Yunus Önder hakkında hem sağlık hizmetini engelleme, hem kişilik haklarına hakaret, hem de hekimlik mesleğini aşağılamadan gerekli adli ve hukuki girişimleri yaptık, yapacağız. Adli ve hukuki süreç ne olursa olsun sağlıkta şiddet uygulayanları her zaman olduğu gibi teşhir edeceğiz ve asıl önemlisi kamuoyu vicdanında mahkum edeceğiz…

Biz hekimler olarak Sağlık Bakanlığı’nı, Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği’ni ve Kandıra Devlet Hastanesi Başhekimliği'ni acilen göreve çağırıyoruz. Kendi bünyenizde çalışan hekime bu en zor anında sahip çıkmaya, saldırı ve saldırgan karşısında taraf olmaya çağırıyoruz. Yani görevinizi yapmaya çağırıyoruz. Süreci dikkatle izleyeceğiz. Hiç kimse taşıdığı herhangi bir rozet, makam veya koltuk nedeniyle suç işleme, hekimin üzerine yürüme, kadın kimliğine hakaret etme ayrıcalığına sahip değildir.

Ayrıca AKP ilçe yönetimine ve AKP’li milletvekillerine çağrı yapıyoruz. Sizin bünyenizde ve ilçe başkanlığı düzeyinde birisinin bütün sağlık camiasını yaralayan bu zorbaca tutumu hakkında gereğini yapacak mısınız? Gencecik bir kadın hekimin üzerine yürüyen, onu dövmeye kalkan, kadın kimliğine de dil uzatan bu şahıs Kandıra’da sizleri temsil etmeye devam edecek mi?

Kandıra halkına da çağrımızdır… Hekiminize sahip çıkmaya, hekimlerinize yönelen saldırılara karşı çıkmaya, bunu yapanlardan hesap sormaya davet ediyoruz.

Üzgünüz, öfkeliyiz, kaygılıyız, sarsılmış durumdayız… Sağlık hizmeti üreten bütün çalışma arkadaşlarımızı korumak için, can ve çalışma güvenliğini sağlamak için sürekli mücadele edeceğiz.

YAPANIN YANINA KALDIĞI BİR ÜLKEDE HUKUK, ADALET, EŞİTLİK OLMAYACAĞI GİBİ GERÇEK BİR SAĞLIK HİZMETİ DE OLMAZ…

Kamuoyuna kaygıyla ve saygıyla duyuruyoruz…

KOCAELİ TABİP ODASI