TTB Behçet Aysan Şiir Ödülü Alper Beşe'nin

Türk Tabipleri Birliği Behçet Aysan Şiir Ödülü'ne bu yıl Alper Beşe'nin "Put" adlı eseri değer bulundu. 

Doğan Hızlan, Emin Özdemir, Zeynep Oral, Cevat Çapan, Ali Cengizkan, Turgay Fişekçi ve Ahmet Telli'den oluşan Behçet Aysan Şiir Ödülü Seçici Kurulu, 27 Ekim 2015 tarihinde yaptığı değerlendirmede, "Türkçe’nin şiirsel birikimini soluyarak bu havayı kendine özgü imgelere dönüştürdüğü; sözsel değerleri güncel ve tarihsel boyutlarıyla şiirin dokusuna ağdırdığı" gerekçesiyle, Alper Beşe'nin "Put" adlı eserini ödüle değer buldu. 

Beşe'ye ödülü Aralık ayı başında düzenlenecek bir törenle verilecek. 

 

28.10.2015

BASIN AÇIKLAMASI

TTB BEHÇET AYSAN ŞİİR ÖDÜLÜ ALPER BEŞE’NİN

Türk Tabipleri Birliği tarafından düzenlenen Behçet Aysan Şiir Ödülü’nü bu yıl Alper Beşe aldı. Doğan Hızlan, Emin Özdemir, Zeynep Oral, Cevat Çapan, Ali Cengizkan, Turgay Fişekçi ve Ahmet Telli’den oluşan seçici kurul Alper Beşe’nin “Put” adlı dosyasını ödüle değer buldu.

Yapılan değerlendirmede, “şairin dosyasında, Türkçe’nin şiirsel birikimini soluyarak bu havayı kendine özgü imgelere dönüştürmüş; sözsel değerleri güncel ve tarihsel boyutlarıyla şiirin dokusuna ağdırmıştır” denildi.

Ödülü alan şair Alper Beşe 1983 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. Aynı bölümde yüksek lisans öğrencisi. İlk öykü kitabı “Birtakım Tuhaflıklar” ile Yaşar Nabi Nayır Ödülü Seçici Kurulu tarafından dikkate değer bulunan Beşe’nin “Gecikmeli” adında bir öykü kitabı daha var.

TTB Behçet Aysan Şiir Ödülü, Aralık başında düzenlenen bir törenle sahibine verilecek. 

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ
MERKEZ KONSEYİ