ÇTÖ eski Genel Sekreteri Dr. Arıkan bir hasta tarafından ağır şekilde darp edildi

Çanakkale Tabip Odası'nın geçmiş dönem Genel Sekreteri Dr. Mustafa Aydın Arıkan, 23 Ekim 2015 Cuma günü enjeksiyon yaptırmak isteyen hasta tarafından darp edildi. Arıkan'ın darp dolayısıyla sağ eli, burun kökü ve göz tabanında kırıklar tespit edildi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kulak Burun Boğaz Servisi'nde ameliyata alınan Arıkan, halen tedavi altında.

Olay, 23 Ekim'de Kepez beldesindeki Aile Sağlığı Merkezi'ne gelen M.Ç'nin, kendisine antibiyotik içerikli iğne yapılmasından yaklaşık bir saat sonra yeniden merkeze gelerek, aynı iğneden yapılmasını istemesi üzerine gerçekleşti. Söz konusu iğnenin ancak 12 saat arayla yapılabileceğini söyleyen hemşireye bağıran M.Ç., durumu sakinleştirmek için araya giren Dr. Arıkan'a saldırdı. 

Olayla ilgili olarak konuşan Arıkan, "Ben hatırlamıyorum ama hemşire arkadaşlar ben yere düştükten sonra da saldırmaya devam ettiğini söylediler. Çok darbe aldım. 25 yıllık meslek hayatımda ilk defa böyle bir olayla karşılaştım. Doktorluk hayatım belki de son bulacak. Sağ elimi kullanamıyorum, sol gözümde çift görme var. Hem sağ elim hem de gözümdeki hasar nedeniyle mesleğimi sürdüremeyebilirim" dedi.

Sağlık alanında yaşanan şiddet olaylarına karşı önlemlerin artırılmasını isteyen Arıkan, "Hasta, olaydan sonra serbest bırakıldı. Hastanedeki müdahalelerim bitmediği için şu anda kati rapor alınamıyor. Kati rapor olmayınca da savcılık bu şahısla ilgili işlem yapamıyor. Şu anda bu kişi serbest şekilde dolaşıyor. Belki benzer bir davranışı yine yapabilir" diye konuştu.