TTB Behçet Aysan Şiir Ödül töreni gerçekleştirildi

 

altTürk Tabipleri Birliği’nin, Sivas’ta yitirdiğimiz insanlarımızın anısına 1995 yılından bu yana düzenlediği Behçet Aysan Şiir Ödülü Töreni, bu yıl dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say"ın yeni projesi "SES"in sahnelendiği özel bir konser ile gerçekleştirildi. Bu yıl onyedincisi düzenlenen TTB Behçet Aysan Şiir Ödülü"nü, "Sana Şehir Gelecek" adlı eseriyle Tozan Alkan aldı. 

TTB Behçet Aysan Şiir Ödül Töreni - 2011, 9 Nisan 2012 akşamı Ankara"da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi"nde gerçekleştirildi. Tören, TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Eriş Bilaloğlu"nun açış konuşmasıyla başladı. Konuşmasına ilk günden bu yana TTB Behçet Aysan Şiir Ödülü"ne emeği geçen herkese teşekkür ederek başlayan Bilaloğlu, ilk törenden bu yana aynı umudu, böyle bir vahşetin, böyle bir acının bir daha yaşanmaması umudunu taşıdıklarını söyledi. Bilaloğlu, yaklaşık bir ay önce, 13 Mart"ta Sivas Davası"nın duruşma salonunda bu umudunu yokladığını, avukatların çabalarına, dışarıda bekleyen kalabalığa bakarak moral bulduğunu, ancak "zaman aşımını" anlayamadıklarını kaydetti. "İnsanlık, böyle bir olayda, böyle bir vahşette zaman aşımını anlamaz, anlayamaz" diyen Bilaloğlu, "Ateşin gözümüzü almasını değil, ışığın yolumuzu aydınlatmasını bekliyoruz" diye konuştu. Bilaloğlu, Tozan Alkan"ı kutlayarak sözlerini tamamladı.

"Zaman aşımını unutmayacağız" 

Bilaloğlu"nun ardından, TTB Behçet Aysan Seçici Kurulu üyelerinden Zeynep Oral konuşma yaptı. Bir insan ve bir şair olarak Behçet Aysan"ı anlatan ve Sivas katliamının yaşandığı günleri hatırlatan Zeynep Oral, "halkımıza birşey olmadı" diyen siyasetçileri, cinayetleri yok sayanları, üstünü örtmeye çalışanları unutmadıklarını söyledi. "Sivas katliamını engelleyemeyenler Sivas"ta yitirdiklerimizi anmamızı engellediler. Bunları unutmadık" diye konuşan Oral, "Bize hiçbirşey olmamış gibi yapın diyorlar. Yanılıyorlar. Unutmayacağız. Zaman aşımını unutmayacağız. Sivas katliamı bir insanlık suçudur. İnsanlığa karşı işlenmiş suçlarda zaman aşımı olmaz" diyerek konuşmasını tamamladı.

"Aysan ve Alkan"ın şiirleri arasında bir kan bağı var"

TTB Behçet Aysan Seçici Kurul üyelerinden Emin Özdemir de, Tozan Alkan"ın şiiri hakkında bilgi verdi. Alkan"ın sıkı, yoğun ve derinlikli bir şiirsel söylemi olduğunu belirten Özdemir, şiirlerini ses, anlam ve çağrışım yönünden bir damıtımdan geçirdiğini söyledi. Bu bakımdan Behçet Aysan şiiri ile Tozan Alkan şiir arasında bir kan bağı, bir akrabalık olduğunu kaydeden Özdemir, her iki şairin şiirinde de toplumsal duyarlılığın ve insan odaklılığın öne çıktığını, sevgi üzerine kurulmuş bir dünyanın ve barışın öne çıktığını anlattı.

Sivas katliamının üzerinden 19 yıl geçtiğini, bir kuşak değiştiğini ama toplumda bağnazlığın konumunun değişmediğini belirten Emin Özdemir, "Öyle ki bağnazlık bugün insanımızın büyük bölümünün yüreklerini kirletti. Onları barbarlaştırdı. Toplumsal vicdanın olmadığı bir topluma dönüştürdü. Kinci ve dinci bir gençlik yetiştirmeyi amaçlıyorlar, eleştirel aklı ve sorma yetisini öldüren bir toplumun temellerini atıyorlar" diye konuştu. 

"Bir gün mutlaka..."

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Tozan Alkan"a ödülünü TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Eriş Bilaloğlu ve Behçet Aysan"ın kızı Eren Aysan birlikte verdiler. Eren Aysan da, "Bu coğrafyanın acılı yazgısı değişmedi. Bu ödül bu karanlık günlerde bir umut olsun. Bir gün, mutlaka..." diye konuştu.  

17. Behçet Aysan Şiir Ödülü Töreni’nde TTB Behçet Aysan 2011 Şiir Ödülü, Tozan Alkan’ın “Sana Şehir Gelecek” adlı kitabına verildi. Ödül Seçici Kurulu, Doğan Hızlan, Cevat Çapan, Zeynep Oral, Ahmet Telli, Emin Özdemir, Turgay Fişekçi ve Ali Cengizkan"dan oluşuyor.

Fazıl Say"dan "SES"

Ödül töreninin ardından, Fazıl Say"ın konserine geçildi. İlk bölümünde "Bu Aşk Bu Şehir Bu Keder", "Ateşçi", "Sesler ve Küller" adlı Behçet Aysan şiirlerinin, Fazıl Say ve Tülay Günal tarafından seslendirildiği konserin devamında ise Fazıl Say’ın yeni projesi “SES” ilk kez izleyici ile buluştu.

Behçet Aysan’ın ”Bir Bahar Dalıyla”, Metin Altıok’un “Odasında Bir Evin” ve Aziz Nesin’in “Sivas Acısı” adlı başyapıtların seslendirildiği “SES” te genç sopranolar Dilruba Bilgi, Nihan İnan ve Senem Demircioğlu’na, piyanoda Fazıl Say ve  vurmalı sazlarda, İstanbul Senfonisi, Hezarfen Ney Konçertosu gibi Fazıl Say eserlerinden tanınan Aykut Köselerli eşlik etti. Eserde, piyanonun yanı sıra Ufo, Hapi ve Waterphone gibi farklı enstrümanlar da yer aldı.

Fotoğraflar için...