İstanbul'da bir özel hastanenin yoğun bakım ünitesinde yatan bir hastaya bakmakla yükümlü sağlık çalışanları tarafından gösterilen davranışlarla ilgili Dünya Tabipler Birliği Hasta Hakları Bildirgesi'nde yer alan “Tüm tıbbi bakım ve eğitim sürecinde hastanın onuruna ve özel yaşamına onun kültür ve değerleri göz önüne alınarak saygı gösterilmelidir” cümlesini hatırlatarak sosyal medyaya yansıyan görüntülerle ilgili idari, hukuki ve etik süreçlerin müdahili ve takipçisi olacağız demiştik.

Bu vahim olayın 7 ay kadar önce gerçekleştiğini, olayın yargıya intikal ettiğini öğrenmiş bulunduk. Hukuki süreç devam etmekteyken paylaşılan görüntülerin akabinde hastanenin faaliyetlerinin durdurulduğunu öğrendik.

Adaletin hem yoğun bakımda görüntülere konu olan hastamız için hem hastanenin kapanmasıyla mağduriyet yaşayacak diğer hastalar için hem de emeği, onuruyla çalışan tüm sağlık çalışanları için bir an önce işletilmesinin, soruşturmanın acil olarak tamamlanmasının ve hastanenin bir an önce gerektiği gibi hizmet verir hale dönmesinin takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz.

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi