Dünya Tabipler Birliği (DTB) Konsey Başkanı Dr. Frank Montgomery, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinin görevden alınması talebiyle açılan davanın 8 Şubat 2023’te görülecek ikinci duruşması öncesi bir mektup kaleme aldı. Mektup, 30 Ocak 2023’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya gönderildi.

TTB’nin kamusal sağlığın çıkarlarını gözetmesiyle, hasta ve hekimler ile mesleki etik değerlerini korumasıyla uzun yıllardır DTB’nin güvenilir bir üyesi olduğu belirtilen mektupta TTB Merkez Konseyi üyelerine yönelik suçlamalar tutarsız, temelsiz ve tıp mesleğinin bütününe hakaret olarak nitelendirildi.

TTB’ye yönelik baskıların toplumun sağlık ve iyilik halinin aleyhine olduğuna dikkat çekilen mektupta “Size, TTB’ye ve üyelerine yönelik bütün suçlamaların derhal düşürülmesi için gerekli tüm işlemleri yerine getirmeniz çağrısında bulunuyoruz. Türkiye’de tıp mesleğinin temsilcileriyle yapıcı bir ilişki geliştireceğiniz bir zihniyet değişimini kuvvetle tavsiye ediyoruz” denildi.

Mektubun Türkçe çevirisi için tıklayın.

Mektubun İngilizce orijinali için tıklayın.