Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın 27 Ekim 2022 günkü ifade sürecini takip etmek amacıyla adliyeye giden emek-meslek örgütlerinin ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcilerine polis saldırmış, beş kişi gözaltına alınmıştı.

TTB önceki dönem Merkez Konseyi üyesi Dr. Selma Güngör, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) önceki dönem Eş Genel Başkanı Gönül Adıbelli, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Kadın Sekreteri Döne Gevher ile TTB Tıp Öğrencileri Kolu (TÖK) üyeleri Helin Çakır ve Şirvan Çeliker hakkında açılan davanın ilk duruşması 5 Aralık 2023 günü Ankara 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

İddianamenin okunup kabul edilmesiyle başlayan duruşmada Dr. Selma Güngör, Gönül Adıbelli, Döve Gevher ve Şirvan Çelik ifadelerini verdi. Adliyeye alınmadıkları gibi adliye bahçesinde veya karşı kaldırımında beklemelerine de izin verilmediğini, bu sırada polisin tahrik edici tutumuna tepki göstermeleri üzerine gözaltına alındıklarını aktaran dört kişi, derhal beraat talep etti.

Mahkeme, eksik hususların giderilmesi amacıyla davayı 22 Şubat 2024’e erteledi.