Kişilerin istekleri dışında telefon numarası ve diğer bilgilerini toplayarak rehberler oluşturan mobil uygulamalar ve internet siteleri hakkındaki şikayetleri değerlendiren Kişisel Verileri Koruma Kurulu, uygulamaların derhal durdurulmasına karar verdi.

Kurul kararında özetle şu noktalar vurgulandı:

-Çeşitli uygulamalar, internet siteleri ve sosyal medya hesapları üzerinden kişisel verileri toplayarak bu verilerin paylaşılmasını sağlayan, isim sorgulandığında telefon numarası bilgisine, telefon numarası sorgulandığında da isim bilgisine erişme ve başkalarının telefon rehberinde nasıl kayıtlı olduğunun öğrenme hizmet sunan uygulama ve internet sitelerinin bulunduğu,

-İncelenen uygulama ve sitelerin, Kişisel Verilerin Korunması Kanununda tanımlanan “veri işleme” eylemini gerçekleştirdikleri, ancak işlemin Kanun’da belirlenen kurallara uygun olmadığı belirlendi.

Kurul, veri işleme faaliyetlerinin derhal durdurulmasına karar verdi. Kurul ayrıca, faaliyete devam edilmesi durumunda internet sitelere/uygulamalara erişimin engellenmesi için başvuru yapılacağını ve Türk Ceza Kanununun Verileri Hukuka Aykırı Olarak Verme veya Ele Geçirme suçu kapsamında suç duyurusunda bulunulacağını duyurdu.

İstekleri dışında çeşitli rehberlere bilgilerinin kaydedildiği ve itirazlarına karşın isimlerinin ve iletişim bilgilerinin kaldırılmadığı yönünde hekimlerden de başvurular gelmekteydi. Hekimlerin, Kurul kararının uygulanmaması halinde Türk Tabipleri Birliği’ne veya doğrudan Kurul’a bildirim yapabileceklerini bilgilerinize sunarız.

 

Karar için tıklayınız…