Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) ve 10 Ekim Barış Derneği (10 Ekim-Der) tarafından 10 Ekim Katliamı’nın yedinci yıldönümünde düzenlenen anma etkinlikleri 8 Ekim 2022 günü Ankara’da başladı.

Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde barış karanfilleri anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından “Gülüşlerini Unutmayacağız-Düş Yolcuları” fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Daha sonra ise “Gelmeyen Adalet” başlıklı panel düzenlendi.

Sinevizyon gösterimiyle başlayan panelde TTB Genel Sekreteri Dr. Vedat Bulut, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, 10 Ekim Davası avukatlarından Senem Doğanoğlu, gazeteci Erk Acarer, Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Murat Emir, Halkların Demokratik Partisi Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil birer konuşma yaptı. Konuşmalarda 10 Ekim Katliamı’nın siyasal ve toplumsal sonuçlarından söz edildi ve dava süreci ayrıntılarıyla aktarıldı; emek, barış ve demokrasi mücadelesinin sürdürüleceği vurgulandı.

Etkinlik, Yoldaşça Türküler grubunun ezgileri ve şiir dinletisi ile son buldu.

Katliamda yaşamını yitirenler 9 Ekim 2022 günü ise Karşıyaka Mezarlığı’na yapılan ziyaret ile anıldı. Mezarlıktaki basın açıklamasında söz alan TTB Genel Sekreteri Dr. Vedat Bulut, 10 Ekim 2015 günü polisin biber gazlı saldırısı olmasa, sağlık çalışanlarının yaralılara ulaşması engellenmese, ambulanslar gecikmese can kaybının çok daha az olabileceğini söyledi. Katliama açıkça göz yumulduğunun dava sürecinde de ortaya çıktığına dikkat çeken Bulut, “İnsanlığa karşı suçlarda zamanaşımı yoktur. Biz, kaybettiğimiz arkadaşlarımıza karşı görevimizi yerine getireceğiz. Hep beraber mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu dava bizim bitti dediğimiz yerde bitecek” dedi.

Mezarlıktaki anmanın ardından Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde “Bellek Atölyesi” etkinliği düzenlendi.

Anma programı, 10 Ekim 2022 günü 09.30’da Ankara Tren Garı önünde bir araya gelinmesiyle devam edecek. Saat 12.00’da ise Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde “Dertleşi” etkinliği yapılacak. 10-17 Ekim 2022 günleri arasında ise Abidin Dino Sergi Salonu'nda "Ondan Önce" ve "Örgütlü Mücadelemiz" başlıklı fotoğraf sergileri, "Nartanem" başlıklı enstalasyon ve "Örgütlü Mücadele Battaniyeleri" katılımcılara sunulacak.