8 Kasım 2017 tarihinde Bursa Gürsu İlçesi Organize Sanayi Bölgesi’nde Gökkuşağı Tekstil Fabrikası’nın boyahane bölümünde buhar kazanında patlama meydana geldi. Patlamada beş işçinin hayatını kaybettiği ve 15 işçinin yaralandığı bildirildi.

Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Güzide Elitez kaza yerinde incelemelerde bulundu.

Patlamanın olduğu alanda yapılan incelemede patlamanın boyutunun çok büyük olduğu, çevre binaların ve araçların patlamanı etkisiyle zarar gördüğü tespit edildi. TMMOB Kimya mühendisleri Odası Başkanı Ali Uluşahin ve Makine Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Mart’la beraber yapılan incelemede patlamanın kaynağının buhar sağlayan buhar kazanı olduğu belirlendi. Tekstil fabrikasında yer alan makine, teçhizat ve donanımın eski teknolojiye sahip olduğu ve bu nedenle sorumluların uyarıldığı öğrenildi.

Patlamada hayatını kaybedenlerin ve yaralananların içinde, komşu fabrika alanında bulunan işçi ve yoldan geçen vatandaşların da bulunduğu öğrenildi. Yaralıların ağırlıklı olarak Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde tedavi gördüğü, bir yaralının ameliyat edildiği, bir yaralının ise yoğun bakım ünitesinde olduğu belirtildi.

Fabrikada Suriyeli işçilerin günlük yevmiyeli olarak çalıştırıldığı öğrenildi. Bir kez daha önlenebilir nedenlerle beş canımızı kaybettik. Alınmayan ve umursanmayan işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri nedeniyle hayatını kaybeden beş vatandaşımızın ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifa dileriz.