Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Rize’nin İkizdere ilçesindeki İşkencedere Vadisi’nde Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağına direnen yöre halkını ziyaret etti.

Yurttaşların yaşadıkları sorunları ve taleplerini dinleyip rapor eden heyet, aktarımlar üzerine şantiye alanında inceleme yapmak istediğinde ise jandarma ve güvenlik görevlileri “valilik izni olmadığı” gerekçesiyle girişi engelledi. TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı bunun üzerine TTB ve 44 tabip odası tarafından yapılan ve taş ocağı çalışmasının sağlığa zararlarını anlatan “İkizdere’den Elinizi Çekin!” başlıklı açıklama ile şantiye alanını sembolik olarak mühürledi.

Direniş alanında yaptığı konuşmada sadece insanların değil, tüm canlıların yaşam alanlarının korunmasına ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Dr. Şebnem Korur Fincancı sözlerine şöyle devam etti: “Yaşam alanlarımız bir bir elimizden alınmaya çalışılıyor. Tüketip, yok edip, arkalarına bile bakmadan çekip gidiyorlar. Her şeyi para olarak görüyorlar. İşte bu yüzden İkizdere’de yürütülen mücadele çok kıymetli, çünkü bu bir yaşam hakkı mücadelesi!”

Dr. Şebnem Korur Fincancı direniş alanındaki kadınlarla da görüşürken, kadınlardan biri “Bana ‘provokatör’ diyorlar. Ne derlerse desinler. Ben burada direnişimi sürdüreceğim. Hiçbir şey kazanamasam da çocuklarım ileride bana ‘Anne topraklarımız için ne yaptın?’ diye sorarlarsa verecek cevabım var. Direnmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

İkizdere’deki ziyarete TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, TTB Pandemi Çalışma Grubu üyesi Prof. Dr. Ersin Yarış, Rize-Artvin Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Uğur Çıkrıkçılı, KESK Yürütme Kurulu üyesi İlhan Yiğit, SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey, Tarım Orkam-Sen Genel Başkanı Ahmet Keleş ve Merkez Yönetim Kurulu üyesi Dostcan Şakar, Eğitim Sen Genel Sekreteri İkram Atabey ve Merkez Yürütme Kurulu üyesi Ahmet Karagöz, Tüm Bel-Sen Merkez Yönetim Kurulu üyesi Nazife Bayrak Tosu, ESM Merkez Yönetim Kurulu üyesi Özlem Apaydın, BES Merkez Yönetim Kurulu üyesi İsmail Temel, Yapı-Yol-Sen Yönetim Kurulu üyesi Ali Yaşar Karadeniz katıldı.