Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Psikiyatri Anabilim Dalı’nda asistan hekim olarak görev yaparken 1 Eylül 2016 tarihli 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Türk Tabipleri Birliği Asistan ve Genç Uzman Hekimler Kolu Yürütme Kurulu üyesi Dr. Mihriban Yıldırım, Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada beraat etti. Yıldırım hakkındaki yurtdışına çıkış yasağı da kaldırıldı.

Dr. Mihriban Yıldırım’ın “bylock kullanıcısı olduğu” gerekçesiyle FETÖ/PYD üyeliğinden yargılandığı davanın ikinci duruşması 19 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirdi. Davanın 10 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen ilk duruşmasında hakkındaki adli kontrol kararı kaldırılan Yıldırım, ikinci duruşmada da beraat etti.

İlk duruşmada Mahkeme’nin Ankara Emniyeti’nden ve KTÜ’den istediği belgeler Mahkemeye iletildi. Ankara Emniyeti’nden gelen yanıtta Mahkemeye Yıldırım’ın bylock kullancısı olmadığı belirtildi. KTÜ’den gelen yanıtta bylock listelerine göre soruşturma açıldığı belirtilse de soruşturma tutanaklarında somut veriler sunulamadı.

Yıldırım, suç duyurusunda bulunacak

Dr. Mihriban Yıldırım, suçlamaya gerekçe oluşturan bylock kullancısı listesine nasıl dâhil edildiğinin belirsiz olduğunu belirterek, bunun için karar kesinleştikten sonra suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.

Bu keyfi ve hukuksuz sürecin hem işine hem de eğitim hakkına engel olduğun belirten Yıldırım, OHAL Komisyonu’nun kararını beklemek zorunda olduklarını, bunun dışında başka bir hukuki yol bulunmadığını kaydetti. Yıldırım, OHAL Komisyonu’na daha önce başvuruda bulunduğunu, şimdi mahkeme kararı ile birlikte ek bir başvuru yapacağını belirtti.