Türk Tabipleri Birliği'nin İran Tıp Konseyi'ne çağrısı sonrası, Dünya Tabipleri Birliği (DTB) de İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’ye 8 Aralık 2022’de bir mektup ileterek Mahsa Amini'nin öldürülmesine yönelik protestolara katılan kişilere verilen idam cezalarının ve sağlık emekçilerine yönelen şiddetin son bulması çağrısında bulundu.

DTB Başkanı Dr. Osahon Enabulele’nin imzasıyla iletilen metinde İran’daki protestoculara karşı uygulanan şiddet eleştirilirken, çok sayıda sağlık emekçisinin sadece işlerini yapmaları nedeniyle tehdit edildiği, tutuklandığı veya işkence gördüğü kaydedildi. Dr. Hamid Ghareh Hasanlou ve ailesinin maruz kaldığı şiddete de değinen metinde, Hasanlou ve ailesinin bir an önce tedavi altına alınması gerektiği vurgulandı.

Tıbbi etik ilkelerinin de hatırlatıldığı mektupta, DTB’nin İranlı hekimlerle dayanışma içinde olduğu belirtilirken, sağlık emekçileri için güvenli çalışma koşulları talebi iletildi. Enabulele mektubunda İran’da şiddetin koşulsuz olarak derhâl sonlandırılması ve idam cezasının kaldırılması çağrısında da bulundu.

Mektup için tıklayınız.