Türk Tabipleri Birliği (TTB), Burdur Devlet Hastanesi’nde tedavi gören 33 diyaliz hastasının sağlık sorunları yaşaması ve iki hastanın yaşamını yitirmesi üzerine 3 Haziran 2024 günü Burdur’da incelemelerde bulundu.

TTB heyetinde Merkez Konseyi Genel Sekreteri Dr. Vedat Bulut ile Isparta-Burdur Tabip Odası Başkanı Dr. Tevfik Serkan Özkan, Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Ramazan Zeybek ve Dr. Erdal Özkes yer aldı.

Olayın yaşandığı Burdur Devlet Hastanesi’ne giderek hem başhekim ile bir görüşme yapan hem de hekimler/sağlık emekçileri ile buluşan heyet, hastane ziyareti sonrası Burdur il sağlık müdürü ve Kamu Hastaneleri Hizmetleri başkanı ile bir araya geldi. Heyet, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve Burdur Barosu Başkanı Av. Ramazan Gedik ile de birer görüşme yaptı.

Yapılan görüşmelerde erken açılışı yapılacağı gerekçesiyle hastanenin tam teslim edilmediği, geçici teslime bağlı olarak su tesisatında bir sorun olabileceği, hekimlerin/sağlık emekçilerinin olay günü musluklardan mavimtırak bir su aktığını aktarmasının da bunu doğrular nitelikte olduğu kaydedildi.

Sağlık emekçilerinin diyaliz hastalarındaki bilinç bulanıklığı durumundan şüphelenerek duruma erken müdahale etmesi nedeniyle çok daha kötü sonuçların önüne geçildiği belirtilen görüşmelerde, bir veya birkaç kişiye suç yüklenerek kurumsal hatalar zincirinin üzerinin örtülmemesi ve olayın tüm yönleriyle ortaya çıkarılması istendi.

TTB ve Isparta-Burdur Tabip Odası sürecin takipçisi olmayı sürdürecektir.

TTB Merkez Konseyi’nin Burdur ile ilgili açıklaması için tıklayın.