Sokağa çıkma yasağı uygulandığı dönemlerde de hizmeti sürdürmek zorunda olan hekimler ve sağlık çalışanlarının evden işe veya işten eve gidiş gelişlerinde sorunlar yaşanmaktadır.

Geçtiğimiz hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasaklarında, görevine giden veya biten görevinden evine dönmek isteyenlerin ulaşımını sağlayacak araç planlaması yapılmadığı gibi, yakınlarının bu yöndeki çabalarında da kimi zaman sokağa çıkma yasağının ihlal edildiği gerekçesiyle kesilen cezalarla karşılaşılmıştır.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan Genelge’de sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışanların sokağa çıkma yasağından muaf olduğu belirtilmekte; bu kişilerin ulaşımları konusunda ise “şehir içi toplu ulaşımlarını teminen belediyelerce gerekli tedbirler alınacak” denilmektedir.

Ancak, özellikle hekimler ve diğer sağlık çalışanlarının, yolda zaman yitirmeden ve mümkün olan en iyi kişisel korumayla görev yerine ulaşmalarında kamu sağlığının korunması bakımından toplumsal yarar bulunmaktadır. Ayrıca, sağlık hizmetlerinde icapçı olarak adlandırılan evde nöbetçi hekimler, sağlık kuruluşunda kendilerine ihtiyaç duyulduğunda, gece gündüz demeden hastaya en hızlı biçimde ulaşmaya çalışırlar. Bu meslektaşlarımızın da gece vakti toplu taşıma ile sağlık kuruluşuna ulaşamayacağı açıktır.

Sağlık hizmetlerinde zamanın yaşamsal değeri ve sağlık çalışanlarının günün her saatinde görev yapmaları nedeniyle ulaşımlarının, COVID-19 salgın hastalık tedbirleri kapsamında kısıtlı olarak sunulmakta olan toplu taşıma ile karşılanmasının hizmette aksamalara neden olabileceği gözetilerek; kurumların yeterli sayıda araç tahsisinin yanı sıra sağlık hizmetlerinde görevli olanların yazılı olarak yetkilendireceği yakınlarının da çalışanların ulaşımlarına özel araçla destek olmalarına izin verilmelidir.

Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’ndan gerek sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan hekim ve diğer çalışanların ulaşımları için gerekli önlemleri ivedilikle almaları ekli yazılarla talep edilmiştir.

Sağlık Bakanlığı’na gönderilen yazı için tıklayınız.

İçişleri Bakanlığı’na gönderilen yazı için tıklayınız.