DİSK, KESK, TMMOB, Eskişehir-Bilecik Tabip Odası ve ALİKEV tarafından düzenlenen 4’üncü Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödül Töreni 2 Haziran 2018 tarihinde Eskişehir’de gerçekleştirildi. Tutuklu bulunan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine atfen düzenlenen törende, Ali İsmail Korkmaz Yaşam Ödülleri “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” diyen Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi’ne ve gazeteci Ahmet Şık’a verildi.

Gezi direnişi sürecinde Eskişehir’de 2 Haziran (2013) gecesi polisler ve siviller tarafından pusuya düşürülerek darp edilen Ali İsmail Korkmaz ölümünün 5 yılında Eskişehir’de etkinliklerle anıldı. Etkinliklere, TTB İkinci Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, TTB Merkez Konseyi üyeleri Prof. Dr. Taner Gönen, Prof. Dr. Funda Obuz, Dr. Selma Güngör, Dr. Yaşar Ulutaş ve Dr. Bülent Nazım Yılmaz katıldılar.

İlk etkinlik saat 14.00’de Ali İsmail Korkmaz’ın darp edildiği Yunus Emre Caddesi Sanayi Sokakta gerçekleşti. Burada yapılan konuşmaların ardından sokağa karanfiller bırakıldı. DİSK, KESK, EBTO, TMMOB yerel örgütlerinin çağrıcılığını yaptığı anma etkinliği 18.00’de Zübeyde Hanım Kültür Merkezinde Yaşam Ödülleri Programı ile devam etti. Saygı duruşu ile başlayan etkinlik sinevizyon gösterimi ve Yıldız Çiçek Sivri / Hatice Aydoğan ikilisinin müzik dinletisi ve ödül töreni ile sürdü.

Ahmet Şık ödülünü Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz’dan alırken; TTB Merkez Konseyi üyeleri ödüllerini Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer’den aldı. Ödül töreni sonrasında Ahmet Şık ve Dr. Bülent Nazım Yılmaz’ın konuşmacı olduğu kısa bir söyleşi gerçekleştirildi.