16 Ocak 2020 günü aramızdan ayrılan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu üyesi, TTB ve İstanbul Tabip Odası’nın 30 yıllık aktivist ve emekçisi Dr. Ali Özyurt, 17 Ocak 2020 Cuma günü İstanbul’da düzenlenen törenlerin ardından, 500 Evler Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Hekimliğinin yanı sıra yazar, edebiyatçı kimliğiyle de tanınan Dr. Ali Özyurt’un genç yaşta aramızdan ayrılışı büyük üzüntü yarattı. Dr. Ali Özyurt’u son yolculuğuna yüzlerce kişi uğurladı. Dr. Ali Özyurt için ilk tören 17 Ocak 2020, Cuma günü 11.00’da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi bahçesinde yapıldı. 

Ardından 12.30’da uzun yıllar emek verdiği, her kademesinde görev aldığı İstanbul Tabip Odası (İTO) önünde bir tören düzenlendi. Törene, Dr. Ali Özyurt’un ailesi, eşi Dr. Hazan Özyurt’un yanı sıra çok sayıda meslektaşı, uzun yıllar görev yaptığı Siyami Ersek EAH’den çalışma arkadaşları, çeşitli siyasi parti ve kitle örgütlerinden birlikte mücadele yürüttüğü arkadaşları katıldı. Törende dostları Dr. Ali Özyurt’un ardından konuşmalar yaptılar, onun sevdiği şiirleri seslendirdiler. 

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman burada yaptığı konuşmada, “Ali hepimize dokundu. Hem örgüte, hem bireysel olarak tek tek bizlere dokundu. Hasta yatağında bile etkinlikler organize etti. Daha 3 ay önce çok önemli bir toplantı düzenledik. Hasta yatağında ‘ben duruma el koydum’ dedi ve öyle büyük katkı sundu ki, insanlar o toplantıyı ayakta izledi. Onu çok arayacağız, ona layık olmaya çalışacağız” dedi.

İTO Yönetim Kurulu’nda ve TTB Yüksek Onur Kurulu’nda birlikte görev yaptığı TTB İkinci Başkanı Dr. Ali Çerkezoğlu, “Sevgili Ali seni unutmayacağız! Bilesin ki, bu ülkede demokratik hekim hareketi var olduğu sürece; hekimler yoksul halkın, mağdurların, ötekileştirilenlerin,  ezilenlerin,  yanında saf tuttuğu sürece; Tabip Odaları emekten, demokrasiden, özgürlükten ve barıştan yana tutum almaya devam ettiği sürece bu mücadelenin bir yerinde sen de olacaksın!” diye konuştu.

İTO Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip de, “Ali çok özel bir insandı. Herkese değen, dokunan, umut veren biriydi. Onun enerjisi, yaşamı, bize öğrettikleri unutulmayacak. O hem bir sıra neferiydi hem de bir liderdi, bize yol gösteren. İstanbul Tabip Odası’nın en mücadeleci insanlarından biriydi. Onun bize açtığı yol, perspektif gelecekte de bizlere yol gösterecek” dedi.

TTB eski başkanları Prof. Dr. Gençay Gürsoy, Prof. Dr. Raşit Tükel ve Prof. Dr. Özdemir Aktan, TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Samet Mengüç, TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Prof. Dr. Taner Gören, İTO eski başkanlarından Prof. Dr. Selçuk Erez, DİSK Başkanı Dr. Arzu Çerkezoğlu, Dr. Nazmi Algan, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Dr. Ayşegül Tözeren, CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu törende konuşma yapan isimler arasındaydı.

İTO önündeki törenin ardından Dr. Ali Özyurt Gaziosmanpaşa Merkez Camisi’nde ikindi namazını takiben 500 Evler Mezarlığı’nda toprağa verildi.