Türk Tabipleri Birliği (TTB), Şubat 2023 depremlerinin birinci yıldönümünde Türkiye’nin dört bir yanından gelen aktivistleri ile birlikte deprem bölgesindeki dayanışma ziyaretlerine 5 Şubat 2024 günü Gaziantep, Osmaniye ve Hatay’da devam etti.

İlk olarak Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerine giden TTB heyeti; aile sağlığı merkezlerini ziyaret ederek birinci basamak sağlık hizmeti veren kurumların ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik dayanışma kampanyası kapsamında temin edilen malzemeleri teslim etti. Heyet, İslahiye Devlet Hastanesi’ndeki hekimleri/sağlık emekçilerini de ziyaret etti, buff ve scrubs dağıtımı yaptı. Ziyaretlerde hekimler/sağlık emekçileri ile yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

TTB heyeti daha sonra Osmaniye'ye geçerek tabip odası aktivistleri ile buluştu. İldeki sağlık hizmetlerinin durumu ile hekimlerin/sağlık emekçilerinin sorunları ve çözüm önerileri üzerine görüş alışverişinde bulunulan görüşmede; Osmaniye deprem bölgesi kabul edilmediği için yardımlardan öncelikli olarak yararlanılamadığı, kentteki mevcut altyapı sorunlarının derinleştiği, geçici yerleşim alanlarında salgın hastalıkların arttığı, birinci basamak sağlık hizmetlerinin sunumunda ve aşılama çalışmalarında aksaklıklar yaşandığı, uzman hekim sayısındaki yetersizliğe bağlı olarak hastaların randevu sorunlarının büyüdüğü aktarıldı.

Heyet son olarak Hatay’ın İskenderun ilçesinde aile sağlığı merkezlerini ziyaret ederek birinci basamak sağlık hizmeti veren kurumların ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik dayanışma kampanyası kapsamında temin edilen malzemeleri teslim etti. Heyet, İskenderun Devlet Hastanesi’ndeki hekimleri/sağlık emekçilerini de ziyaret etti, buff ve scrubs dağıtımı yaptı. Ziyaretlerde hekimler/sağlık emekçileri ile yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

TTB heyeti, İskenderun 6 Şubat İnisiyatifi’nin düzenlediği anma etkinliğine de katıldı. Doğan Petrol karşısındaki Migros önünde buluşan yüzlerce kişi ellerinde meşalelerle Mustafa Kemal Mahallesi Sağlık Ocağı’na yürüdü ve burada bir basın açıklaması düzenledi. Yıkımın sebebinin depremler veya binalar değil; kâr hırsıyla başı dönenler, her karışı ranta çevirmeye çalışanlar, süreci kurallarına uygun yürütmeyenler, denetim yapmayanlar, etkili yaptırımları uygulamayanlar ve hukuksuzluktan beslenenler olduğu belirtilen basın açıklaması şu sözlerle sona erdi:

“Depremlerin, sellerin, doğa olaylarının binlercemizi yaşamdan koparan birer felakete dönüştürüldüğü; bizim payımıza her seferinde acıların, yıkımların düştüğü bu bozuk düzene karşı emek ve demokrasi mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Depremzede kardeşlerimizle 6 Şubat gününün ilk saatlerinden itibaren sürdürdüğümüz dayanışmamızı büyütmeye, acılarımızı paylaşmaya, yaralarımızı hep birlikte sarmaya devam edeceğiz.”
 

TTB, deprem bölgesindeki çalışmalarına 6 Şubat günü Hatay’da devam edecek. Anma etkinliklerine katılacak olan heyet, ziyaretlerine ve buluşmalarını sürdürecek. Saat 12.30’da TTB-SES Deprem Koordinasyon Merkezi’nde Deprem 1. Yıl Raporu kamuoyuyla paylaşılacak. Saat 15.00’da ise Emek ve Demokrasi Güçleri ile birlikte Maksim Atatürk Parkı’ndan Saray Caddesi’ne bir yürüyüş yapılacak ve basın açıklaması düzenlenecek. Program, akşam saatlerinde Adana’da hekim buluşmasıyla son bulacak.