Türk Tabipleri Birliği’nin şubat depremlerinin ardından bölgede yürüttüğü çalışmaları konu alan “Duvarsız Odalar: Dayanışmadan Süzülen Umut” belgesel filminin galası ve TTB Deprem Dayanışma Plaket Töreni, 11 Kasım 2023 günü Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapıldı.

Etkinliğe TTB Merkez Konseyi ve seçili kurullarının üyeleri, tabip odalarının yöneticileri ve üyeleri ile hekim ve hak örgütlerinin, emek-meslek örgütlerinin, demokratik kitle örgütlerinin ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı. Dünya Tabipleri Birliği (WMA) ve Avrupa Hekimleri Daimi Komitesi (CPME) temsilcisi Dr. Marit Halonen Christiansen de TTB’nin davetlisi olarak etkinlikte yer aldı.

Etkinlik, “Duvarsız Odalar: Dayanışmadan Süzülen Umut” belgesel filminin ilk gösterimi ile başladı. Belgesel gösteriminin hemen ardından ekip adına belgesel filmin yönetmeni Sibel Tekin ve afiş tasarımcısı Gökçen Taner’e teşekkür belgeleri verildi.

TTB Deprem Dayanışma Plaket Töreni’nde de ilk sözü TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı aldı. Şubat depremlerinde yaşamını yitiren tüm canları anarak söze başlayan Korur Fincancı; deprem bölgesindeki sadece hekimler/sağlık emekçileri olarak değil, her biri farklı alandan gereksinimleri görüp bölgeye koşan binlerce insan olarak büyük bir dayanışmayı ördüklerini söyledi. Bir olağandışı durumun iktidar ve onun politikaları eliyle felakete dönüştürüldüğüne dikkat çeken Korur Fincancı, konuşmasını şöyle noktaladı:

“Biz bu felaketin içinden çıkmak için dayanışmayı ve mücadeleyi sürdürüyoruz. Belki TTB Merkez Konseyi’ni görevden alacaklar ama bu sesi susturamayacaklar, bu mücadeleyi sonlandıramayacaklar. Çünkü bizim adımızın bir önemi yok. Önemli olan TTB’dir ve mücadele TTB’nin adıdır. İyi ki varsınız, iyi ki varız.”

Açılış konuşmasının ardından deprem bölgesindeki çabaları ve TTB ile dayanışmaları nedeniyle yurtdışından 13 örgüte, yurtiçinden 20 örgüte ve 13 belediyeye plaket ve teşekkür belgesi verildi. Depremzede tabip odaları, deprem sonrası süreçte kendileriyle dayanışma içinde olan tabip odalarına “kardeş tabip odası” sertifikaları verirken; yine deprem bölgesindeki tabip odalarının yöneticilerine ve emekçilerine teşekkür plaketleri sunuldu. Törenin son bölümünde deprem bölgesinde gönüllü bir biçimde yoğun bir çaba sarf eden Tıp Öğrencileri Kolu’na ve hekimlere plaketleri takdim edildi.

Etkinlik, başladığı gibi, mücadele ve dayanışma mesajları eşliğinde son buldu.