10 Ekim 2015’te Ankara’da düzenlenen ve Türk Tabipleri Birliği’nin de bileşenlerinden olduğu Emek, Barış, Demokrasi Mitingi için Gar Meydanı’nda bir araya gelenler bombalı saldırının hedefi olmuş; 104 kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

Yaşamını yitirenler için katliamın sekizinci yıldönümünde Gar Meydanı’nda bir anma etkinliği düzenlendi. Ulus metro istasyonundan yapılan yürüyüş sonrası anma etkinliği, yaşamını yitirenlerin adlarının okunup hep bir ağızdan “Yaşıyor” denilmesiyle başladı. Saatler 10.04’ü gösterirken bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

10 Ekim Derneği ile emek-meslek örgütlerinin temsilcileri tarafından yapılan konuşmalarda, 10 Ekim Ankara Katliamı’nın bugün ülkeye dayatılan faşizm yoluna döşenmiş önemli taşlardan olduğu belirtildi. Siyasi iktidarın suç ortaklığının vurgulandığı konuşmalarda, katliama yol veren kamu görevlileri yargılanmazken; emek, barış ve demokrasi mücadelesi yürütenlerin hedef alındığı hatırlatıldı. Konuşmalarda, adaletin ve barışın tesis edilmesi için mücadelenin sürdürüleceği vurguları da yer aldı.

Anma etkinliği, 104 barış güvercinini simgeleyen 104 karanfilin alana bırakılmasıyla son buldu.